View Single Post
Eski 13-09-2011, 16:12   #189
toprak
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gülenmelek Mesajı Göster
Gübre balkonda bekliyor. Korkum, kurtlanma yapıp her tarafa yayılması. Böyle bir ihtimal var mı bilmiyorum ama...

Bu konuda fikri olanların yardımına ihtiyacım var gerçekten. İşe yarasın diye getirdim ama yaramayacak mı acaba ?
İyi Akşamlar Sn. gülenmelek,

Forumda dolaşıyor sadece okumayı düşünüyordum, ancak sizin mesajı görünce yanıtlamak istedim. Umarım geç kalmamışımdır.
Gübre taze ise yanmamış demektir. Bu tip gübreleri doğrudan saksıda kullanmak, bazen çiçeklerin köklerine zarar verebilir. Ayrıca ısı da üretmektedir.

Eğer kokusu katlanır seviyede ise ağzı açık bir naylon torbada bir süre saklarsanız kendiliğinden yanar. Ancak karasinekleri çekme ihtimali de var. Bunların yumurtaları kurtlanma yapar. Belki bir kovada saklar üzerini sinek geçirmeyecek bir tül ile kaparabilirsiniz. Kovanın ağzını tamamen kapamayın, nemi gitmez. Ne kadar saklamak gerekir derseniz... topraklaşıp kokusu kalmayana kadar (1 mevsim). Arada bir karıştırın.

Bahçede kullanmayı düşünüyorsanız sonbaharda çiçek ekmeyi düşündüğünüz toprağa bekletmeden karıştırın. Kışın kendiliğinden yanar. Baharda dikeceğiniz çiçekler bu toprağı sever. Komşular kokudan belki başlangıçta rahatsız olabilir. Ama alışırlar. Alışırlar.

Selamlar, Toprak.

toprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön