View Single Post
Eski 04-09-2011, 21:08   #14
brahmbal
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-08-2011
kararan yapraklar ve kuruyan dallar

merhaba...seyahat-bayram derken epey zaman geçti. bir süredir bonsaimle ilgilenemedim. ve gerçekten kötü durumda. yaprakları dökülüyor. bazı dalları tamamen kurumuş gibi. sonbahar geldi fakat bu kadar hızlı tepki vermeyecektir sanırım. içimde küçük de olsa bir umut havanın biraz serinlemesinden kaynaklı olmasını temenni ediyor. sorunun ne olduğunu bilmemekte elimi kolumu bağlıyor. yokluğumda iki üç günde bir sulayacak bir arkadaşımdan yardım istedim. geçen süre zarfında penceresi hiç kapatılmadı. fakat evin diğer pencere ve kapıları kapalı olduğu için yeterince hava akımı olmamış olabilir.
sn.bonsaisan'ın mesajını okuduktan sonra saksının altında herhangi bir delik olmadığını gördüm. saksıyı seviyorum ama bir an önce değiştirmeyi düşünüyorum. sulamada yanlış bir şey yapmış olabilir miyim bilmiyorum. sitedeki diğer arkadaşların sayfalarında epey zaman geçirdim. toprak tamamen kurumaya yüz tutmadan su vermiyorum. hatta bir çöp **** parmağımla daha derini kontrol ediyorum ki sadece üst kısımlar kurumamış olsun. yaklaşık 3-3buçuk bardak suyu ikiye bölerek, on dakika aralıkla iki kerede suluyorum toprağı... haftada bir kez sıvı gübre veriyorum. üzerinde yazılan oranın çok daha az olmak kaydıyla... günde birkaç kezde yapraklarına su püskürterek hem gözlemliyor hem de zaman geçiriyorum. bir hafta kadar önce çok daha iyi durumdaydı. sanırım giderek zayıflıyor ve nedenini bulamıyorum. yaprakları önce sarıya dönerek kururdu. son dönemdeyse ucu karararak kuruyan yaprakları var. küçük sürgünler vermeye çalışıyor. fakat onlarda kısa sürede kuruyor. durumun çok su vermekten kaynaklanabileceğini düşünüp parmağımla tüm saksıyı kontrol ettim. üst kısımlar kurumuştu, derinler ise çok az nemliydi. bende biraz daha su verdim. sizce saksıyı değiştirmem durumu düzeltir mi, tamamen kurumadan birşeyler yapmam gerekiyor. yardımcı olursanız sevinirim.
teşekkürler.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Resim 001.jpg (61.4 KB, 126 views)
Dosya Türü: jpg Resim 002.jpg (28.1 KB, 126 views)
Dosya Türü: jpg Resim 003.jpg (61.4 KB, 124 views)
Dosya Türü: jpg Resim 004.jpg (35.7 KB, 125 views)
Dosya Türü: jpg Resim 005.jpg (37.7 KB, 125 views)
brahmbal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön