Konu: Plumeria
View Single Post
Eski 24-08-2011, 21:10   #1581
SEHA
Ağaçsever

SEHA's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SEHA Mesajı Göster
Sevgili AYGÜN 1557 numaralı mesajda gördüğünüz plumeria resimleri, büyük saksıda gördüğünüz plumeriaların aynısıdır. Ben plumeria saksılarını 12 temmuzda değiştirdim.Tohumdan şu ana kadar geçen zaman 4.5 aylık. Sİz saksı değişimini şu anda yapmayın. 1557 nolu resimdeki gibiyse plumerianız onlar daha yeni kök atmaya başlamıştır.İlk önce toprağını biraz benimsesinler,ilk iki yapraktan sonra diğer iki ana yaprakda açtıktan sonra saksılarını değiştirirsiniz. Ben saksılarını değiştirdiğimde 3,5 aylıklardı. şimdi değiştirirseniz yerlerine alışmaları 1 ayı bulur. Bunun için biraz kuvvetlenmeleri gerekir.Toprağındada yoğunluk diatomitle olmak üzere çok azda perlit karışımı torf var.Fakat 12 temmuzdaki saksı değişiminde diatomitle kullanmadım.Kırmızı humuslu toprak, çam küpürü toprağı, torf ve hayvan gübresi var.saygılarımla

Sayın AYGÜN toprak karışımına bulabilseniz ki ben bulamadım. gül kompost toprağı deniliyor... karıştırsanız daha iyi olur, gül toprağını çok seviyorlarmış.Kış geldiği zaman da plumeriaları çok fazla sulamayın, gövdeleri sukkulent yapılarında olduğu için çürürler ve yaprakları çok sulamaktan sararırlar.Zaten kışın dinlenme dönemine geçerler, hiçbir şekilde büyüme belirtisi vermezler, üzerinde olan yapraklarıda sararır ve dökülür, iyi bakıldığı sürece de gövdeleri sağlıklı bir biçimde kalır, taki mart ayına kadar tekrar yaprak açmak için beklerler.Alanyadan getirdiğim plumeriaları geçtiğimiz kasım ayında toprağa dikmiştim, marta ayına kadar hiç büyümediler, marta ayından sonra sıcaklar başladı ve benimkiler şu zamana kadar, 30 cm büyüdüler, daha yeni boy ölçünü yaptım...Kışın plumeria toprağınızın iyi dedecede kuruduğundan emin olun ondan sonra sulayın,Maksimum ayda bir sulayın...

Düzenleyen SEHA : 24-08-2011 saat 21:16 Neden: metin düzeltme
SEHA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön