View Single Post
Eski 23-08-2011, 16:21   #1
Yeşilefe
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-07-2011
İzmirde Topraksız Tarım Denemeleri (Domates Fidesi+durgun suda hıyar

Bundan 2 ay kadar önce bir arkadaşımın bahsetmesi ile bana da bulaşan topraksız tarım hastalığının ilk evrelerini bu güzel forumdaki başlıkları eşimle tartışma noktasına gelme tehlikesine rağmen okuyarak 2 aydır geçiriyorum.Bilgi paylaşarak büyür sözüne canı gönülden inanıyorum ve bu sebepten ben de tecrübelerimi burada paylaşmak istedim.
2 aylık okumadan sonra en sonunda gerekli alet edevat takım taklavat çoğunluğunu toplayarak bugün ilk denememe başladım.Bugün sabah sevgili Kudret Hocamızla da yaptığım görüşme neticesinde kendisinden domates hıyar biber marul taze soğan için besin eriyiklerini istedim.Ama bu hastalık öyle tuhaf ki,daha eriyikler gelmeden kendimi ilk durgun su kültürünü kurarken buldum.Resimleri ekleyeceğim.10 lt lik koyu renk çiçek saksısına 8 lt civarı normal çeşme suyu,üzerine strafor,ortasına dibini mangal şişini ısıtıp deldiğim plastik saksı ve saksının içine de parçalanmış strafor sıkıştırarak ilk hıyarımı diktim.(Hıyar fidesini geçen pazar Seferihisar Sığacıktaki yerel pazardan bi amcadan aldım.Beyler köyünden geliyormuş.Yani hıyarın menşei Seferihisar Beyler köyü. ) Tabi hıyarın köklerini mutfak lavabosunda temizleyip lavaboyu kumla tıkayınca İçişleri bakanından ilk vetoyu daha ilk günden yedim )
İzmir Kemeraltında bizim gibi topraksız tarım ile ilgilenen ve küçük hobi serasında Aquaponic sistem ile hem sebze meyve hem de japon balığı yetiştiren bir akvaryumcu arkadaştan su ve hava pompalarını sağlamıştım.Sistemime hava taşı ve pompasını da ekledim.Tüm sistemi zaman ayarlı prize taktım.Gündüz 30m dinlenme 15 çalışma,akşam 45m dinlenme 15 çalışma,gece 60m dinlenme 15 çalışma olarak zaman ayarını yaptım.

Daha sonra torf ve bahçemden aldığım kumu %65 torf %35 kum gibi yaklaşık bir oranda karıştırdım.5X8 lik bir viyolü 2X5 lik 4 parçaya böldüm.Amacım evin 4 ayrı noktasındaki fide gelişimini takip edebilmek.3 viyol setinin dibine strafor üstüne torf+kum doldurdum.1viyol setine de eşimin makyaj pamuğu dibine gelecek şekilde üstüne torf+kum ekledim.parmak ucumla yavaşça dokunarak tohumları koyacağım delikleri hazırladım.Daha önce hiç tohum dikmediğim için bilen arkadaşların eleştiri ve önerilerini bekliyorum.Ben her deliğe 5-10 arası tohum attım.Üstlerini ince bir torf tabakası (tahmini 2 mm) ile kapatarak camsil şişesine doldurduğum normal çeşme suyu ile fısfıslama yöntemi ile ilk cansularını verdim ve evin 4 ayrı noktasına yerleştirdim.

Evin geniş bir terası var ama terasın üstü kapalı olduğu için ve hemen önümde kocaman çam ağaçlarıolduğu için terasımda gün boyu gölge var.1 viyolü buraya koydum.Bahçede gündüz yaklaşık 8 saat güneş gören ve ekleyeceğim fotolarda göreceğiniz toprakta yetiştirdiğim canavar cherry domateslerin yakınındaki saksıdaki biberlerin yanına 2.viyolü yerleştirdim.Evin giriş kapısının olduğu bölüm pimapen ile kapatılmış ve bu yaz farkettiğim üzere sürekli sıcak ve nemli bir ortam var.pimapenlerde camlar da var ve istersem camları açıp kapayarak ortamın havasını ve nemini değiştirebilirim.3.viyolü de buraya güneş gören bir noktaya yerleştirdim.Son viyolü de kışın küçük bir seraya dönüştürmeyi düşündüğüm evin üst katındaki depovari odaya pencerenin önüne yerleştirdim.

Şimdilik bu kadar...İlerleyen günlerde Akan su kültürü denemem ve durgun suda domates ve diğer sebzeleri deneyeceğim.Onları da bu başlıkta sizlerle paylaşmak isterim.Her türlü öneri ve eleştirinize açığım.

Selamlar,saygılar...
Korcan ÜNSAL

Yeşilefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön