View Single Post
Eski 27-07-2011, 00:14   #60
gizli bahçe
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-07-2011
Aranıza yeni katıldım ve çiçek hastasıyım. Hayatımda ilk defa phalm cinsi orkide aldım ve şu sıralar kendimi ilk anne olduğum acemi günlerdeki gibi hissediyorum. Şeltoks kullanımıyla ilgili bir yazı ile karşılaşınca yaşadığım deneyimi paylaşmaya karar verdim. Geçen sene bodur narımın tamamı beyaz bir örümcek ağı ile kaplanmıştı ve bende üzerine şeltoks sıktım sonuç feciydi ,narım bütün yapraklarını döktü ama beni terk etmedi bir süre sonra yapraklarını yeniden vermeye başladı...Bu sene yine çiçeklerimde haşereler baş gösterince önce onları yıkayarak temizlemeye çalıştım ama yeterli olmadı.Geçen günü narımda yeşil bitler ve beyaz pamuk gibi böcek bulunca ne yapıcağımı şaşırdım. onun arkasından yıldız çiçeğimede bulaştığını fark edince önce yıldızda bunu denemeye karar verdim. Yıldız çiçeğime şeltoksu yapraklarının altına üstüne her tarafına bol miktarda sıktım . Bir 5-10 dakika bekledikten sonra tazyikli yoğun bir duş aldırdım ve sonuç inanılmaz oldu hala balkonda ve misler gibi duruyor... Sonucun başarılı olduğunu görünce narıma da aynını tatbik ettim birkaç çiçeği düştü bazı dalların en uç kısımlarının yaprakları sarardı o kadar ki eğer bunu yapmasaydım böcekler bundan çok fazlasını yapıcaklardı. Benim şeltoks kullanımı sırasında öğrendiğim şu: Şeltoks bitkinin üzerinde kurumamalı uygulamadan 5-10 dakika süre içinde bol su ile kimyasal madde temizlenmeli. Birde Afrika menekşemden bir türlü uzaklaştıramadıgım küçük sinekler için menekşeme aynı yöntemle bunu uyguladım ve bolsu ile yıkadım ve gölgede kuruttum tek bir yaprağı dahi zarar görmedi.... phalmlerim üzerinde kahverengi özellikle yaprak kenarlarında yerleşik canlılar ve beyaz pamuk benzeri şeyler gördüm bugün ama onların üzerinde şeltoksu denemeye cesaret edemedim.

Yapı marketten su bazlı böcek ilacı aldım ve onu uyguladım bugün sonuç ne olucak bilmiyorum. İyi bir netice alamazsam birinde bu işi mutlaka deniyeceğim. Alıcağım sonucu sizlerle mutlaka paylaşırım. Umarım denediğim ürün de başarılı olurum..

saygılarımla....

gizli bahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön