View Single Post
Eski 12-06-2011, 16:06   #1
Gülsüm Güven
Yeni Üye

Gülsüm Güven's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2011
Gulsum & Keskin Bahçesi

Bahçenin bulunduğu şehir: Bursa Ovası

Bahçenin büyüklüğü: Tüm alan: 15 dönüm Kullanılan alan: 5 dönüm

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları: Bol yağış alıyor, kuvvetli lodos rüzgarları sık sık esiyor.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri: 8B

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb): Çiftlik müştemilatı ama uzun yıllar terkedilmiş.

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? Biz yerleşmek üzere geldiğimizde acınacak haldeydi. Her tarafı boyum kadar otlar bürümüş, çatılar yıkılmış, ağaçlar budanmamıştı.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? Yaklaşık 4 yıl

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? Eşim Ziraat teknisyeni. 15 günde bir gelen bahçıvanımız var. Bütün düzenlemeyi kendimiz yapıyoruz.

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? Boş Ahır binaları, yıkılmak üzere 2 konut, kullanılabilir 2 konut var.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? Çok büyük beklentilerim yok. Bakımlı olsun yeter.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler):
Meyva ağaçları: İncir, iğde, erik, kiraz, vişne, nar, ayva, armut, dut, kayısı, amasya elması.
Diğer ağaçlar: Ihlamur, Çınar, kavak, pavlonya, çam

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı?Amasya elması

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? Çok özel değil ama Bursa bölgesinde hiç rastlamadığım ve Mersin'den getirdiğimiz yenilebilir "murt" (=Mersin) meyvasını yetiştirmeye çalışıyoruz.

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? Henüz yetiştirmeye çalışıyoruz.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? Derin kuyu var.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? Damla sulama yapıyoruz.

Toprak özellikleri Kara toprak (=Organik içeriği kuvvetli killi ve kumlu toprak)

Kompost yapıyor musunuz? Evet

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? Henüz olmadı

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? İyi ki terkedilmiş olan bu çiftlikte yaşamayı göze aldım. Şimdi gayretlerimiz sayesinde vazgeçilmez oldu benim için.

İşte bahçemizden bazı fotoğraf kareleri..

Çiçekler için bloguma bakabilirsiniz.
http://hertelden-everything.blogspot.com/

Eklenen Resimler

Düzenleyen sabah : 13-06-2011 saat 07:29 Neden: Örneğe uygun hale getirildi.
Gülsüm Güven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön