View Single Post
Eski 11-06-2011, 04:49   #1
junior
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
killi toprağa meyve ve fıstık çamı için ne gibi ilaveler yapmalıyım.

merhaba. bahçeye meyve ve fıstık çamı dikeceğiz fakat çoğu yerde sarı sıkı kil çıkıyor. makinanın arka kepçesiyle 70cm civarı kazdırdım 50cm çarpı 100cm gibi ölçüde ve 70cm derinlikte gibi oldu, yaklaşık olarak bekolu iş makinasının arka kovası ölçüsünde yani. şimdi fıstık çamları için(5 yaşında 2 veya 2.5 metrelik fıstık çamları olacak yani büyükler, saksılı hem de) bu toprağı daha derin mi açtırayım, ve meyve ağaçları için de bu sorum geçerli, onlar daha ufak, yaklaşık gaz tenekesi kadar saksılılar. daha mı derin olmalı bu çukurlar sıkı ve killi zemin için. diğer sorum ise meyve ve yine çam ağaçları için dikimden önce veya sonra gübre veya benzeri maddeler eklemeli miyim toprağa. ne maddeleri eklemeliyim. bunları çukurun içine mi yoksa ağacı diktikten sonra ağacın havuzuna mı eklemeliyim. (bu soruların cevaplarını fıstık çamları ve meyve ağaçları için ayrı ayrı rica ediyorum, istekleri çok farklı olur büyük ihtimalle) mesela çam ağaçlarının killli toprak sevdiğini biliyorum ama sert kilde gelişmeleri yavaş mı olur. ben hem meyve ağaçlarının hem de çamların hızlı gelişmelerini istiyorum. teşekkür ediyorum.

junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön