View Single Post
Eski 07-06-2011, 20:58   #19
serkanhoca
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Sayın Yakup Ünal,
Dut hakkındaki sorunuzu amatör birisi olarak yanıtlamak istiyorum, sanırım sitedeki uzman kişilerden daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Ben köklendirmek için çalıştığım meyve çeliklerinin arasında en güzel başarıyı dutlarda yakaladım diyebilirim. Yaptıklarımı sizinle paylaşayım.

*Şubat-Mart ayı gibi ağaçlar uyanmadan önce genç çeliklerden 30cm boylarında almaya çalışın.

*Aldığınız çeliklerin dip kısımlarından 3-4cm çizikler atarak buraya köklendirme hormonu sürün.
(Çeliklerin uç kısımları gözün hemen üstünden 45 derecelik açıyla kesin, mümkünse üst kısmına aşı macunu sürün. )

*Çelikleri fidan poşetlerine koyabilirsiniz. Poşetlerdeki karışım; bahçe toprağı, dere kumu, hayvan gübresi ve orman toprağı olabilir.

*Çeliklerin toprağına bakarak susuz kalmamasına ama aynı zamanda çok da sulanmamasına özen gösterin. Bende sulamadan dolayı kaybettiğim çelikler oldu.

*Çelikler dışarıda, soğuk havalarda bırakılmamalı ama çok da sıcak ve güneş ışığının zararlı etkisine maruz kalmamalı.(Havalar ısınıncaya, don tehlikesi geçene kadar kalorifer dairesinde tuttum çelikleri)

*Yapraklanma ve köklenme başladığı aşamalarda güneş görmeliler ama dikkatli davranmakta yarar var.

Anlattıklarım umarım faydalı olur, sonuçta en iyi öğrenme metodu deneme yanılma ve yaparak yaşayarak öğrenmedir.

serkanhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön