View Single Post
Eski 24-05-2011, 00:04   #1540
AÇakıcı
Ağaçsever

AÇakıcı's Avatar

Giriş Tarihi: 04-01-2009
Doğu Batı yönünde 2mt. Güney Kuzey yönünde 3,5mt sabit boş yol kalıyor. sizce bu ölçülere göre traktör girer mi? ve traktör mutlaka şart mıdır? sizin bu sorunuzdan sonra araştırdım ve meyve bahçelerine ekolojik bakan siteler buldum. toprağı kendi başına bırakmak ve hatta toprağın üst zemininde doğal süreci oluşturacak kadar dikip öylece bırakmak gerektiğini söyleyen radikal siteler bile var. mükemmel ürün bekleyişi içerisinde değilim. ve inanın çok cahilim sadece öğrendiklerimi biraz da radikal ve denenmemişleri deneyerek, test ederek, ilgilendiğim hobiye heyecan katmak arayışı içerisindeyim. örneğin; dikim için aldığım notlarımda 60x60x60 çukur dibine TSP (Triple Süper Fosfat) 1kg + PS (Potasyum Sülfat) 1kg + önce ayrılmış olan üst toprakla karıştırıp + fidanın dibine gelecek şekilde 1-2 çay kaşığı Sim Derma - (Trichoderma harzianum) ekledikten sonra dikim yapılacak, can suyuna B5A eklenecek ve bütün tarlaya EM1 spreylenecek... ) belki tarlanın üst zeminini de nane, kekik, reyhan, fesleğen gibi bitkilerle örtebilirim... ve olup bitene çok fazla müdahale etmem... bazı radikal sitelerde hiç bodur olmayan kayısı ağacını sadece budamalarla terbiye ederek 4x4 dikilebileceğini bile okudum. açıkcası ben onlar kadar bile uçmuyorum. bu dikim şekli sizce denenebilir mi? yoksa bu çok gereksiz ve kötü bir deneyim mi olur...!?

AÇakıcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön