View Single Post
Eski 01-05-2011, 11:28   #463
Mine Pakkaner
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Wolf_Kanuni Mesajı Göster
Mine Hn. merhaba,

Geçtiğimiz dönemde likapa (blueberry) dikimi yaptım, fakat toprağımın ph seviyesini bir türlü istediğim seviyeye getiremedim. (kükürt satın aldığım zirai ilaç bayii, elementel kükürt yerine granül verdi ve bunun da ph'ı düşüreceğini söyledi, fakat granül kükürt maalesef bir işe yaramamış gibi gözüküyor.)

Acaba İzmir'de veya online olarak elementel kükürt bulabileceğim bir yer önerebilir misiniz?

Teşekkürler.
Toz kükürt konusunda haklısınız. Kükürdün toprak pH sını düşürmesi kükürt bakterilerinin enzimleri sayesinde gerçekleiyor. Kükürt ne kadar mikronize ise bakteriler tarafından işlenmesi de o kadar kolay olur. Toprak sıcaklığı düşükken de bu bakteriler açlışmaz.

Biz mikronize toz kükürdü kompost ile karıştırıp veriyoruz. Etki daha da hızlı oluyor. Kükürdü tek başına toprak üzerine verirseniz, güneşle birlikte kükürt dioksit gazı oluşuyor. Kompost bulamazsanız iyi yanmış, güzel elenmiş hayvan gübresi ile karıştırıp öyle verin.

Bu sene hiç almadım, satışını sizin için sorayım. Kükürt dışında karaboya diye bilinen demir sülfat ta, MAP gübresi de kullanabilirsiniz, kısmen asitliği arttırır.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön