View Single Post
Eski 22-04-2011, 22:10   #434
alisinan
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2008
Merhaba benim balkon çiftliği önce bir kova başladım sonra 2 kova oldu. balık avı merakım var bu yüzden çocukluktan beri solucanlarla içiçeyim, her ava gidişimiz öncesi solucan toplamaya giderdik nerede yaşarlar, hangi taşın altında bulunur çok iyi bilirim...
Formu okuduktan sonra burada yazanları uygulamaya çalıştım. önce beş on solucan derken her hafta avdan artan solucanları beslemeye başladım... şimdi çok mutlular ama başlarda hatalar yaptım. Örneğin tam yanmamış gübre attım hepsi kaçmaya çalıştı, verdiğiniz artıklarda meyve kabuğu oranı fazla olursa hoşlanmıyorlar. karton , maydanoz ,patates, çay posası ,mayasız kepekli ev ekmeği-(bizim buralarda yufka ekmek ince ekmek derler), çimenlik alanlardaki yoncalar (üçgül de denir), sebze meyve kabukları... verdiğim şeyler bunlar ayrıca formdan öğrendiğim yumurta kabuklarını dövüp atıyorum...
Geçen gün kovayı boşalttım solucanların yarısını yeni kovaya aktardım çünkü sayıları arttı. toprağa onlarca yumurta bırakmışlar demekki doğru yoldayım dedim
yanlız merak ettiğim bir şey var geceleri kapağa doğru tırmanıyorlar hepsi tırmanmıyor, bazen 8-10 tanesi bir arada oluyor bu davranış çiftleşme törenimi anlayamadım çünkü uzun süre bakamıyorum ışıktan kaçıyorlar

Eklenen Resimler

alisinan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön