View Single Post
Eski 20-04-2011, 20:48   #13
bonsaisan
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Sayın sem_a çalışmaları beğenmenize sevindim.

Bonsai estetik ve uyumun iç içe olduğu ülkemizde bir hobi dünyada ise sanat olarak kabul görür.

Sayın Hazeyn

21.yılında olduğum bu güzel uğraşı da yıllar önce ilk yaşadığım sorun gerekli kaynaklara ulaşmaktı.

Bu kaynaklarda sadece kitap fuarlarında denk gelen bir kaç kitap ile yurtdışına çıkan her arkdaşımdan rice ettiğim diğer kitaplardı.

Gün geldi yurt dışı eğitimim için Almanya'ya gittiğimde ilk işim bonsai satan fidanlık ve özel bahçelerdi ve bunu orada yapılan seminer ve sergiler takip etti.

Ve aslında kitadan daha fazla bir eksik olan bonsai araçları ve saksılardı.

Çünkü bu araçlar işlemeyi kolaylaştırı iken saksı ise ağacın estetik uyumunu destekliyordu.

DÖndüğümde ise saksı büüyk problemdi.

2007 yılında saksı konusnda ki sıkıntı önce kişisel boyutda beni daha sonra ki yıllarda ise bonsai dostlarının bir problemi oldu.,
Bu bağlamda seramik konusunda çalmadığı kapı ve sanatçı kalmadı ama bir türlü istediğim saksılar oluşmuyordu.
2008 yılının sonlarında koları sıvadım ve bir atölyede çok değerli hocamın katkı ve desteği ile seramik çalışmları yaparak saksı imalatına geçtim.

Şimdi istenildiği takdirde 1 ay da 1500 adet saksı imal edeçek düzeye ulaştım.

Lakin asıl amaç avrupada yüksek fiyatlar ile satılan bu saksıları daha uygun fiyatlı olarak satmak 2009 yılından beri bonsai araç ve gereçleri ile saksılarını az da olsa forum üyelerimize çok da bonsai dışarıdan ilgilenen dostlara satışını yaparak yeni modeller le destekledim.

Kengai saksı tamamen el yapımı olup levha tekniği ile oluşturulmuş 1. fırınlamadan sonra sırlama işlemini takip eden süreçde 2.fırınlamaya girerek 1080 derece bir daha pişirilmiştir.

Seri üretimi zor olan el ile sekillendirme asya da ki kalıp ile elde bitirme takniği ile daha hızlıdır.

Halen saksılarımı kendi web site üzerinde satışa sunmaktayım.

SAygılar

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön