Konu: Phalaenopsis
View Single Post
Eski 22-02-2007, 11:15   #117
praecox
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cyber Papatya Mesajı Göster
Sn Praecox,
Benim Phal'im yaklaşık bir sene önce yavruladı. Mantık olarak ben de (sizin forum'da daha önce yazdığınız gibi) bunun kesilip tekrardan saksıya dikilmesi gerektiğini düşünüyordum ama bu konu ile ilgili hiçbir bilgiye ulaşamamıştım. Bu süre zarfında Phal'im ikinci kökten uzayan dallardan iki kere açtı. Hayatından memnun duruyor. Bu sitedeki yazılarınızı okuyunca bu kökün kesilip saksıya dikilmesi gerektiğinden emin oldum.
size Phali'imin üç adet fotosunu gönderiyorum.
Ve sorularımı soruyorum:
1. Phalin kökünü tam olarak neresinden kesmem gerek?
2. Bu işlemi ne zaman yapmam gerek? Şu anda çiçekli.
3. Saksıdaki alt kök yaprakların sarı olmasının sebebi üzerinde bir senedir kök beslemesi midir?
4. Ikınci kökler baya sağa sola savrularak geniş dallar halinde açtılar. Bunları dar bir saksıya nasıl toparlayacağım? veya geniş bir saksı kullanmak daha mı doğru?
5. Kökü kesince kalan ilk kök tekrardan çiçek verir, di mi?

bir senedir aradığım bilgiye sayenizde ulaşacağım inşallah,
şimdiden teşekkürler,
Cyber Papatya
Evet ana bitki keikiyi hem beslemiş hemde çiçek açtırmış olmanın yorgunluğu içinde.
1 - keikinin çıktığı gözün dibinden kesmeden ayırmayı deneyin genelde kolayca kopması gerek.
2-bunu altaki bitkiyi kaybetmek istemiyorsanız hemen yapmanız gerek. çiçeğin dökülme ihtimali fazla yüksek değil ben inflorescence duran çok phalın saksısını değiştirdim bu konuda şaşırtıcı derecede dayanıklıdırlar.
3 - cevabını sanırım yukarda yanıtladım.
4- geniş bir saksı şimdilik henüz gerekmiyebilir bitki daha sanırım 1 yaşında 12 lik saydam bir saksıya dikmeden evvel kökleri ilık suda bir saat kadar tutarak yumuşatırsanız saksıya dikim daha kolay olur.
5-çiçeklenme kökden değil çiçek sapından olur bunlar farklı çıkıntırladır. sararan pahil geçensene keiki çıkartığı sapı dipteki gözün üzerinden kesin o saksı harcını yenileyin bitkinizi gelişime kuvvetlenmesine bırakın. bu sene çiçek açmaması veya açtırmamanız en uygunu olur. belki yukardan ayırdığınız keikinin çiçeği geçtikten sonrada ikinci bir çiçeklenme için sapı uzun bırakmayın dim ben. o da bu yaz kendine gelsin büyüsün.

çok enteresan bir durum bu kadar gelişip çiçek açıcak kadar bırakılmış bir keikiyi ilk kez görüyorum. çok ilginç.

saygıalr

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön