View Single Post
Eski 22-03-2011, 19:54   #90
Delimus
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Son şubattan beri Marul ekmiyorum ziraa bu sene marul fiyatları çok düştü köyümdede ekenlerde hep zarar etti. 60 dekar 10bin tl sattı mesala çoğuda sürdü vs....

-Fide dikiminden sonra ortalama kaç günde hasat ettiniz?
60 gün Fakat bunu hava şartları çok etkilemekte. Temizlenmiş hali.

-Bu zaman zarfında en düşük ve en yüksek hava sıcaklığı kaç derece oldu?
Bİlmiyorum , bakıyoruz fakat kayıt tutmuyoruz.

-Girdi maliyet analizi yaptınız mı? (Tane başı gübre gideri gibi)
Gübre sulama günde 4 ton başlarda sonra 8 ton Günde.

-Ortalama satış ağırlığı kaç gram oldu?
600 başladım 800 filan bitirdim.

-% kaç fide firesi oldu?
Bu sene sıcak gitti bunun zararını kayısımızdada çekiyoruz ondan baş sarmayanlar oldu,Çürümeden kaynaklı Firem çok oldu sebebi benim sık ekmemden kaynaklandı .Biraz fidelerimde güzel değildi 1000 kadarda bu yüzden küçük kalanlar oldu.

-Ortalama olarak tanesini kaça sattınız?
1 tl , 90 , 80 kuruş ıskartalarda 450 - 600 arası gitti fakat bu pazarlamadanda kaynaklandı diye bilirim daha iyi fiyatlara satanda oldu mesela 1 tl olanları marketcilere sattım. Halciye kalsa onun aklına gidersen 10 kuruş bile çok .

Para kazanmış olmanızı temenni ediyorum.

Zarar etmedim ama sevindirmedide. Geçen sezon olsa çok iyi kâr ederdim.

Çiftçilikte pazarlama çok önemli semiz otundan 3 dekar açık arazide çok iyi para kazananlara rasladım fakat ben eksem onlar kadar kazanamam o kesin.

Taze Soğan ve fındık turpu demesi yaptım şubattan -mart ayı için bu hafta onlardanda sonuç alamadım Taze soğan çok fazla buralarda para etmiyor , fındık turpuda ağır gidiyor . Bu sezon marul düşünmüyoruz. Büyük ihtimal kabak ekicem peşi sırada biber bu hafta belli olur.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön