View Single Post
Eski 19-03-2011, 12:07   #20
AizoaceaeFAN
Ağaç Dostu

AizoaceaeFAN's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2009
Sayın CeeF, proje üretip birşeyler yapma isteğiniz gerçekten güzel. Yıllardan beri kaktüs ve diğer sukulentleri tohumdan veya yetişkin olarak büyüten biriyim. Ayrıca 7 farklı etobur bitkiye de bakmaktayım. Herşey iyi güzel ama hiç bitki zararlılarından bahsedilmemiş. Böylesine tecrit edilmiş bir ortamda istemediğiniz kadar çeşitte zararlı üreyecektir. Bunların ilaçlanması gerekecektir, kiminin köküne bit bulaşacak kiminin gövdesine kırmızı örümcek yerleşecek. Ben bu tür durumlarda o bitkiyi saksısıyla birlikte diğerlerinden uzaklaştırıp ilaçlama uygularım, 3-4 gün veya 1er hafta arayla tekrar ilaçlarım. Sizin bu imkanınız olmayacaktır. Hele kök biti tesbit edilmesi en güç zararlılardan. Siz anlamadan diğer kaktüs ve sukulentleri de sarabilir. Çok kısa sürede bitkilerin tamamını kaybedebilirsiniz. Ayrıca sulama yaptığınızda toprağın çabuk kuruması lazım oysa alt tarafı kapalı olan bir terraryumda topragın alt tarafı hep nemli kalacak bu da yosunlaşmaya sebep olup ve bitkinin köklerine zarar vermeye başlayacaktır. Benim size tavsiyem bu projeyi etobur bitkilere kaydırarak devam etmeniz. Bu tür örnekler internette fazlasıyla mevcut. Arama motoruna 'carnivorous plant terrarium' yazarsanız çok güzel projeler var. Kaktüs ve sukulentlerin bu ortamda formları bozulmadan büyümesi bence çok zor. Ben sadece görüşlerimi belirttim uygulamanızda başarılar dilerim.

AizoaceaeFAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön