View Single Post
Eski 20-02-2007, 10:27   #20
Selahattin Yılmaz
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adabayrakoglu Mesajı Göster
Ben domates yetiştiremiyorum. Çimlenip 5-6 cm uzayıp boynunu büküyorlar. Sonrada ölüyorlar. Neyi yanlış yapıyorum sizce.

Bu tarz bir yetiştimede çimlenip 5-6 cm boy yapıp fideleriniz ölüyorlarsa düşünelim:

1-Fideleri aşırı suladığınızdan boyları uzar, eğer ısıtma ortamı yapıyorsanız aşırı sera etkisinden fideler pişer, aşırı sulamadan kaçınıp gündüzleri bol bol havalandırmalısınız. Bu tarz boyları uzamış ve çok ince olan beyaz bir gövdeye sahip fideler direkt güneş ışığına çıkarırlarsa bile güneşten yanarlar çünkü pişkin değillerdir nazik ve narin gövdeler güneş ışınlarına dayanamaz adeta sıcaktan pişerler.

2-Toprağınız çökerten denilen fungus kaynaklı hastalıkla bulaşıktır. Bakırlı ilaçlarla ilaçlamalısınız (Derginin 2007 Mart sayısında bu tür konular var) bitkileri bahsettiğiniz şekilde devirir bırakır.

3-Tohumları o kadar sık ekersiniz ki bazen bitki kendisini seyreltmek zorunda kalır ve bu da bahsettiğiniz etkiye yol açar

Yapabilecekleriniz:

1-Temiz bir toprak/torf ortamı kullanın

2-Tohumları seyrek ekin

3-Gündüzleri bol bol havalandırın

4-Direkt olmasada üstten güneş görmelerini sağlayın.

5-Fideyi yetiştireceğim diye çok fazla uğraşmayın bazen aşırı ilgide fidelere yaptığınız deneme yanılma yöntemleri nedeniyle yanmalarına sebep olur.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön