View Single Post
Eski 12-03-2011, 15:13   #10
nicholai hel
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Hafta arasında yine bir fidanlığa (aslında buradakilere fidanlık değil, satış yapılan bahçecikler demek daha doğru olur) gidip yeni adaylar aradım. Bir zeytin, mazı ve gül alarak çıktım. Şimşirle birlikte aldığım üç tane de taflan vardı. Şimdi bunları size tanıtmaya başlıyorum.

mazı.JPG

Geçen haftalarda fidan seçimi konularını okurken bir yazı hatırlıyorum, denmişti ki; "bir fidanlığa gittiğinizde, görevlinin size göstereceği ağaçlar genelde bonsai için uygun olmaz, kıyıda köşede kalmış, belki güneş alamamış, kırılmış, bodur ama kalın kalmış fidanları araştırın. Ummadığınız yerden çıkabilir." İşte bu mazının hikayesi tam olarak böyle. Bahçede, tornadan çıkmış misali 15 kadar 2 metreden yüksek mazılar vardı. Yan yana koyulmuş, duvar gibi olmuşlardı. Sonra dedektif gibi gezerken bahçenin arka tarafında, aslında müşteri girmeyen saksı değişimi, çelik üretimi gibi şeyler yaptıkları bölüme girdim. Orada bu bodur mazı duruyordu. Aslında diğerlerinin yanındaymış, fakat başka bir ağaç rüzgardan bunun üstüne devrilerek ortasından kırmış. "O zamandan sonra yukarıya değil yanlara gelişti, böyle güdük kaldı." dedi görevli teyzem. İncelediğimde dal yapısı iyi ve sık sürgünlü göründü, gövdesi de fena değil, kalın sayılır, kardeşleriyle aynı. Ama onların yarısından daha aşağı, çok uygun fiyata aldım.

mazı kırık.jpg

Gövde kalınlığı 3.5 cm.

mazı gövde.jpg

nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön