View Single Post
Eski 10-03-2011, 19:19   #572
seyyah53
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
sn. akınselcuk...

Bu besin değerinden neyi elde etmek istediğinize bağlıdır...

arpa danesinin genellikle ham protein değeri %9-10 dur...enerji değeri 1500 den 2000 kcal a kadar gider...

Diğer yandan dane çmlenmeye başlayıpta hasıl halini aldığında protein oranı ve enerji değeri düşüp...selüloz ve selülozu oluşturan adf+ndf değerli farklılık gösterir...

fakat sizinde dediğiniz gibi bunların hepsi besin değerleridir...

burada önemli olan nüans hayvanın verim yönünden yetiştirilmesinde hangisine ihtiyaç duyulduğudur...

Ben para kazanmak amaçlı hayvan yetiştirciliği yapıyor olsaydım...arpa danesini enerji yemi olarak...sap ve samanını da balans(işkembe dolgu maddesi) ve selüloz maddesi olarak kullanırdım...ki günümüzde selüloz ve protein,enerji açısından yetiştiricilikte en çok parayı tutan enerjidir...

%10 besin değeri artışı 1 kilo süt artışı gibi bir hesap yapmıssınız...

Şu bir gerçektirki ; siz arpa danesini çimlendirerek protein yapısını bozuyor ve aynı zamanda düşürüyorsunuz....sütün bileşimlerinden olan protein hayvan vucuduna daha az gireceğinden süt miktarı düşecektir...bu yüzdendirki yüksek verimli süy hayvanlarında yeşil yemlerin yanında kesif(dane) yemlerin kullanılması besim madde açıklarını kapatmak adına kullanılmaya başlanmıştır...

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön