View Single Post
Eski 23-01-2011, 03:27   #281
selenn
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Sedum spathulifolium

Bu sukulentin benim için anlamı farklı. Annem buraya beni ziyarete geldiğinde bitkilerimden konuşuyorduk. Geçen kış bazı bitkilerimi don sebebiyle kaybettiğimi anlatmıştım. Ertesi gün dolaşmaya çıktığımızda annem bir ara ortadan kayboldu ve döndüğünde bana bu Sedum'u almış olarak geldi. Bak dedi bu dayanır kışa...

Sedumlar kışa dayanıklı türler arasında ama ben bunu ne olur ne olmaz diye yine bahçede bırakmıyorum. Hem gözönünde olunca annemin de kulaklarını çınlatıyorum.

Sedumlar Crassulaceae familyasına aitler. Özellikle bu tür kaya bahçelerine en uygunlar arasında. Bahar aylarıyla birlikte kol ata ata çok genişleyebiliyor.
Yeşil, etli yapraklarının üstündeki pudramsı doku ile grimsi bir görselliği var.

Su ihtiyacı çok değil. Ben toprağı kurudukça su veriyorum. Bahar aylarında sıvı gübre ile tüm kaktüs ve sukulentlerimi sonbahar sonuna kadar belli aralıklarla destekliyorum. Hoş Sedumlara pek de şart değil.

Üretimi de oldukça kolay; gövde, yaprak çeliklerinden ya da kök ayırarak bitki çoğaltılırsa kaya bahçelerinde yerörtücü olarak çok hoş bir görüntüsü oluyor.

Name:  IMG_0008-1.jpg
Views: 2352
Size:  27.5 KB

Name:  IMG_0006-1.jpg
Views: 2162
Size:  36.3 KB

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön