View Single Post
Eski 15-01-2011, 08:53   #47
sariefe
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serilaaa Mesajı Göster
Sayın Sariefe iyi akşamlar dilerim.Sayfanızı gezdim.Etobur bitkileriniz çok güzeller.Vft nizin
çiçeklerinden tohum alabildinizmi? Çiçekleri bozulduktan sonra siyah, siyah tohum vermekteler.Nedense Kaktüslerden sonra ikinci bir hobi de beraberiz.Bendekilerin fotoğraflarını daha sonra bir sayfa açıp göndereceğim.Benimkilerin
yapraklarında sararmalar oluştu bu yüzden sizden yardım beklerim.Selamlar.

Sayın serilaaa merhaba,

bitkilerimi beğenmenize sevindim. Çiçeklerden tohum almadım. Gördüğünüz çiçekler tam da bitkinin dormancye girdiği dönemde çok zamansız açmıştı. Bu bildiğiniz gibi bitkiyi gereksiz olarak yoran bir hadise. Fakat ben çiçeğini fotoğraflamak için buna izin verdim ve fotoğrafladıktan sonra kestim attım.
Diğer yandan bildiğim kadarıyla çiçeklerin tohuma dönmesi için farklı bir bitkinin çiçeğiyle döllenmesi gerekiyor. Bende vft bir tane var. Bu durumda çiçekler tohumlaşmazdı sanıyorum.

Etoburlar konusunda tecrübelerim okuduklarımla sınırlı. Çok tecrübeli değilim. Sararma oldu dediklerinizin sarr.lar olduğunu düşünüyorum. Bu da mevsim itibariyle normal bence. Belki birazda nem eksikliğinden olabilir. Eğer tahmin ettiğim gibi sarr.lardaysa sararıp kuruyan yerlerin biraz altından kesip atabilirsiniz ibrikleri. Dipten kesilmemesi gerektiğini okumuştum. Vft de ise o da normaldir. Onların kapanlarınıda köke ulaşmadan köke yakın bir yerden kesip atabilirsiniz. Başka bir tür ise pek yorum yapamam. Hatta bitkileri görmeden söylediklerim hep tahminden ibaret oluyor. Sizin sayfanızı incelediğimde gördüğüm türler üzerinden yorum yapmaya çalışıyorum. Resim eklerseniz daha güzel olur. Görüşmek üzere. Sevgiler...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi betito Mesajı Göster
Var ya beni etobur merakımdan vazgeçirebilirsin, o vft'lerde böceklerin tamamen yok olmadığını yazmışın, ölü böcekler orada kalıyor mu, yoksa temizliyor musun? Koçtaşı ziyaret edelim.
Tavanda asılı olanını da çok beğendim.
Hayatta hiç bir şey yok olmaz, yoktan da varolmaz dostum Kurumuş böcekler kapanlarda kalıyor. Vft, sarr, drosera, nephentes farketmiyor. Sindirim böceklerin sıvılarından ibaret. Gerisi sindirilmeden kalıyor. İbriklilerde ibrik içinde kalıyor. Çıkarıp atmaya gerek yok. Taki ibrikler kuruyana kadar. Sonra ibrik kesilip içindekilerle atılıyor. Kapanlılarda eğer yeni av yakalamasını istiyosan yerini açmak lazım. Boşları alıcan ki dolusu gelebilsin

"Etobur bitki nerden alınır" başlığı altına 2 hafta kadar önce Koçtaş' ta güzel vft ler olduğunu yazmıştım. Bugün itibariyle ya bitmiştir ya da durumları kötüdür. İki üç ayda bir yeni parti geliyor. Denk getirmek lazım. Gelir gelmez alırsan bitkin sağlıklı olur. Zaman geçtikçe sağlıkları bozuluyor. Çünkü güneş yok, yağmur suyu yok üstüne üstlük kapanları zevk için kapatan çok

Tavanda asılı olan gerçekten çok enteresan bir bitki. İhtişamlı. Fakat bakımı çok zor. Uzman işi biraz. Normal bir bitki gibi bakmak imkansız. Çok nem istiyor. Bunu da sağlamakta ayrı bir uzmanlık konusu. Terraryum vs. kurmak gerekiyor. Yeni başlayanlara tavsiye edilmez.

Düzenleyen sariefe : 11-05-2011 saat 02:23
sariefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön