View Single Post
Eski 18-12-2010, 00:12   #338
SAHIRE
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2008
Merhaba sayın Rodoslu,
Ben de Ankarada'yım bir kaç orkideyi kuruttuktan sonra şu an elimde kalan iki orkideyle gayet mutlu ve mesut yaşıyorum.Bir tanesi ölmek üzereyken kurtardım,şu an çiçek tomurcukları var üstünde.Evet,burada çiçek yetiştirmek çok zor-çünkü hava çok kuru- ben bir nem ölçer aldım ve evde her kalorifere 3er suluk astım-ancak kuruluğu kırabiliyorum-ayrıca orkidelerin altında nem tabağı var.Eviniz kaloriferliyse 20 derece civarında-soğuk problem teşkil etmez-ışık en doğru yeri bulana kadar orkideler evde gezdi-en sonunda güneybatı cepheli bir odayı sevdi-kış şartlarında çok çok az güneş alıyor-ama aydınlık bir yerde-yazın camdan biraz uzaklaştırmalı-direk yaz güneşi bozabilir.Baktınız çiçek o ortamda mutlu değil- o yerde ısrarcı olmayın-ışık az ya da fazla olabilir-sprey bana riskli geliyor-küf yapabiliyor- en iyisi ortam nemini arttırmak-suluklarla-geniş tabakların içine su koyarak-evde çamaşırları kurutarak vs)Bir de çok yapılan yanlış-ki ben de yaptım- fazla sulama- bir başka sitede de okumuştum- fazla sulayacağınıza bırakın kuru kalsın-bazen ben de üşeniyorum ama toprağa parmakla yoklayıp ona göre su vermeli - ya da yapabiliyorsanız bir rutine bağlayın...Yapı marketten hazır orkide toprağı temin ettim - markasını da yazarım -dediğim gibi şimdilik bi problem yok...
Herkese güzel bol çiçekli günler dilerim!

SAHIRE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön