View Single Post
Eski 05-12-2010, 12:31   #77
jeomeo
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Büyük saksıya almak gelişime faydalı olur. Tabi kullanacağınız toprağı ve bu işlemi yapacağınız zamanı iyi seçerseniz sonuçlarını daha iyi/çabuk görürsünüz. Unutmayın ne kadar çok kök olursa, bitki o kadar çok beslenir, o kadar çok dalı ve yaprak yapabilir. Bu sayede gövdesi de genişler/büyür. Ufak bir saksıda bitkinin yapabileceği kök miktarı fiziksel olarak saksı hacmi ile toprak hacmi arasındaki fark ile sınırlıdır. Bu yüzden büyük saksıya alırsanız yapabileceği kök miktarını arttırmış olursunuz.

Kalınlaştırma uygulamalarının hepsinin her mevsimde yapılmaması gerekiyor. En azından ben öyle düşünüyorum. Örneğin çam gibi reçineli ya da kanayan ağaçları aktif olduğu bir dönemde çizerseniz o bölgede kuruma olabilir çünkü enerji ve sıvı kaybı olacaktır. Ya da kökü tel ile boğmak için yaz ortasını seçerseniz işlem sırasında köklere zarar verme ihtimaliniz daha yüksek olacaktır. Ben ilkbahar ve sonbaharda saksı değişimleri yaparken tel ile nebarinin altından sıkıyorum. Yine aynı iki dönemde çekiç ile dövüyorum.

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön