View Single Post
Eski 27-11-2010, 09:41   #14
pria
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
hükümet ayçiçeği ile izlediği yanlış politika ayçiçeğin sonunu hazırlıyor
bu sene buğdayı 540 liradan sattım ayçiçeği 670 liradan
buğdayın dekarından 400 kg aldım ayçiçeği dekarından 160 kg
bana birisi söylesin bu fiyatlarla nasıl ayçiçek ekerim
bende bundan sonra buğdaya dönme kararı aldım
yaklaşık tüm tarlalarımı buğdaya çevirdim
taaki ayçiçeğin gerçek fiyatını verilene kadar böyle gidecek halkımdan özür diliyorum
İdris bey,buğdayda Tarakya için ortalama en yüksek verim nedir?
Siz dekardan 400 kg almışsınız,bu düşük değil mi biraz?
Yoksa Tarakya'daki tahıl üretimi aynen bizde olduğu gibi geçen yılın aşırı yağışlarından mı etkilendi?
Ben Çanakkale Biga'lıyım..Geçen yıl aşırı yağışlar hem taban hem bayırlardaki buğdayları çok etkiledi..
Kök çürümeleri çok oldu..
Bizim köyde bu yüzden ortalama 150-250 kg/da oldu..
Ben her yıl hasat sonunda tarlalarıma derin 5'li patlatma yaptırırım..Bu yüzden aşırı yağışlar çok etkilemiyor..Yine de dekardan 600-650 kilo aldığım tarlanın verimi geçen yıl 520 kiloya düştü..

Ayrıca geçen yıl aşırı yağışların verdiğimiz gübreleri yıkayabileceğini akıl edemediğim için gluten düşük oldu..Bu yüzden Borsa'da gluteni 27-28 olan buğdaylar 600'e giderken ben 500 liradan verdim.
Gerçi 3 ay bekletseydim glutenine falan bakılmazdı ve 600-620 liraya verebilirdim ama kısmet böyleymiş..
Ben de sizin gibi buğdaydan memnunum..
Köyden yeni geldim..
Bayramın 3. günü yağan aşırı yağmur nedeniyle bir tarlamı ekememiştim buğday..Yağışlar yine devam ediyor..İnşallah 5-6 gün yağmur yağmaz ve toprak yellenir de bizim çocuklar eker buğdayı..
Ekemezlerse mecbur ayçiçeğine kalacak..ama etrafında bu yıl hiç ayçiçeği olmayacağı için kuş zararı yüksek olur..Dekara 100-150 kilo ancak..

Bu yıl buğday ektiğim tarlalarıma ilk defa dekara 15 kilo ÜNALDI GÜBRE'nin BİOCOMP 12.12.12 organik+inorganik (%20 humuslu) gübreden kullandım.
Ben yıllardan beri her yıl ekile ekile ve her yıl suni gübre verile verile tuzlanmaya başladığına inandığım tarlalarımda humus fakirliği olduğuna inanıyorum.
Ayrıca bu yıl selektörde tohumlara rastık ilacıyla beraber DoktorTARSA'nin COMBİ iz element gübresini de kullandım.

İlerde yine yazarım..
Sizde görüş ve bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön