View Single Post
Eski 24-11-2010, 12:40   #1
bahtiyar02
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Kuluçka makinesinde Tamarind (Demirhindi) tohum çimlendirme

Sevgili dostla 2-3 yıl önce 50x30cm ebatında el yapımı küçük bir kuluçka makinesi satın aldım.Tavuk,bıldırcın ve keklik yumurını kuluçkaya yatırıp civcivler alıyordum. Ancak Kümes hayvanlarının sevgisine ara vermek zorunda kaldım.Elimde bulunan kuluçka makinesini tohum çimlendirmek için denemek istedim. İç aksamında 1 adet 40'lık ampül, 1 adet bilgisayar fanı ve bir adet termostat bulunmakta.Elimde bulunan küçük kaktüs saksılarını değerlendirerek sevgili dogalbahce dostumun gönderdiği Tamarind (Demirhindi)Tohumlarından 12 adet tohumu tek tek torf toprağına ektim. saksıları suladıktan sonra makineyi 27,5 dereceye ayarlayıp saksıları yumurta ızgaralarına oturtum.Izgaranın altına saksı altlığı koyup yaklaşık yarım litre su içine koydum.Suyu koymamın amacı doğal nem ortamı oluşturmak.Ampül 27,5 dereceye gelince otomotik kapanıyor 25 dereceye düşüncede devreye giriyor.Eğer toprak ısısını 25 dereceye ayarlayabilirsem tohumların kısa bir sürede çimleneceği bilgisini almıştım. Şimdi günlük olarak saksıları spreylemekle nemlendireceğim.Bakalım tohumlar çimlenecekmi?
Saygılar

Eklenen Resimler

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön