View Single Post
Eski 14-11-2010, 22:13   #134
Hydrosuccess
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2010
Sayın Maki01, öncelikle bu bitkinin kısa öyküsünü paylaşayım.Yıllar önce edinilmiş olan bu bitkiyi saksı kültüründe ölmek üzereyken topraksız ortama aktardım.Problemsiz yaşayan ve pek de ilgilenmediğim bitki bir gün düştü ve üst ucu kırıldı.Asıl bitki halen topraksız ortamda ve bugünlerde de üzerinde çiçek var.Üst ucu daha önce de uyguladığım ''water culture'' yöntemi ile büyütmeye karar verdim.Bitki hızla köklendi yeni yapraklar/çiçekler geliştirdi sistemi dengeye oturdu.(Bu uygulamada köklerin içinde bulunduğu ortamın dengeye oturması hayati ve en zor bölüm.Teknik bilgi ve gözlem gerektiriyor.)Halen bitkinin bakımı çok kolay nerdeyse artık ilgilenmediğim bir aşamada ve sistem sağlıklı şekilde devam ediyor.
Ancak bu uygulama için köklerin ya orkideler gibi kolay temizlenir olması ya katı ortam kültüründen geçilmesi (yine temiz kökler) ya da benim bitkimde olduğu gibi köklerin bu sistem içinde oluşması (temiz kökler) gerekiyor.Saksıdan bu uygulamaya (kökler yeterince temizlenemez) geçiş imkansızdır.Bu uygulamanın başlangıcında sistem çok dengesizdir ancak kritik süreç atlatılabilirse sistem dengeye oturursa devamı kolay oluyor.Açıkçası bitkinizi bu haliyle katı ortam kültürüne geçirmeniz daha uygun olur.Eğer birden fazla gövde varsa bir gövdeyi kırarak sıfırdan köklendirme ile denemenizi öneririm.Teknik ayrıntıları yakında paylaşacağım.

Hydrosuccess Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön