View Single Post
Eski 10-11-2010, 21:41   #6
Uzaylı
Ağaç Dostu
 
Uzaylı's Avatar
 
Giriş Tarihi: 25-06-2010
Şehir: İzmir
Mesajlar: 2,129
Sayın Epsody, Biz yeni aldığımız 3370 m2 arazimizi, içinde ev olan yarısı meyve bahçesi, üzüm bağları, sebze, çiçekler v.s. ile değerlendirmek istiyoruz. Amaç, hafta sonları ve yazları huzurlu bir ortam ve ne yediğimizi bileceğimiz doğal besinler elde etmek. İşe ilk artezyen kuyusu açtırmakla başladık. Kuyu açılırken kepçe ile büyük biri devirdaim çukuru açıldı. İçerisinde killi çamur elde edilip, kuyu işleri bittikten sonra çukuru kapatabilirsiniz dendi. Ama ben çukurun kapatılmasını istemedim.

Önce doğaya zarar vermeden yok etmek için topladığımız yabani otları çukura doldurduk. Yağmurdan sonra otlar çürüdü ve bayağı aşağıya çöktüler. Çukurdaki sular çekilmiş. Yaklaşık iki aydır mutfaktaki sebze meyve artıklarını yumurta kabuklarını çukura getirip atıyorum. Çukurun üstü açık ama rahatsızlık verici herhangi bir koku, sinek v.s. yok. Çukur oldukça derin. Çukur dolduktan sonra üzerini bir miktar toprakla kapatıp, bir sene sonra gübre olarak kullanabilirmiyim sizce?

Bahçenin çok otlu olmasından ve işleri hızlandırmamızdan dolayı toprak analizi yaptırmamıştım. Ama eski sahibi geçen sene hayvan gübresi kullandım dedi. Bu sene de biz toprağı sürdürürken 5 traktör dağıttık. Geçen yaz hasatı bırakılan bir sürü kabak ve domatesler de toprağa karıştı. Sizce bu sene toprak verimli olmuş mudur? Bana önerebileceğiniz birşeyler var mı?

Uzaylı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön