View Single Post
Eski 02-11-2010, 10:32   #1
İlkin
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Huernia zebrina

Asclepiadaceae (Apocynaceae) ailesine mensup bir sukkulent olan Huernia zebrina, Afrika kökenli bir bitkidir. Kuzey ve güney Afrika'da yayılım göstermektedir. Huernia zebrina ssp magniflora'dan da farklılık gösteren bir türdür. ssp magniflora daha büyük çiçeklere sahip iken ( yaklaşık 8 cm. olduğu söyleniyor) ssp. zebrina daha küçük çiçeklere sahiptir. Çiçeklerinin çapı yaklaşık 3-3,5 cm kadardır. Çiçeğin corollası koyu kırmızı bordo tonlarında parlak görünümlüdür. İlk bakışta sert bir plastiğe benzetenler de vardır. Corollanın üstünde sarı desenler bulunmakta bu sarı desenler corolla lobes'a doğru ( çiçeğin yapraklarına doğru ) daha da belirgin bir sarı desene dönüşmektedir.

Bu bitki bana 2010 ilkbahar'ında Arjantin'den geldi geldiğinde çok küçük bir çelikti. Drenajı çok olan bir toprak harcı hazırladım, toprak harcın içindeki nem bittiği zaman sulama yaptım. Sulamayı sabah erken saatlerde aşırı sıcaklar başlamadan yapıyordum. Yaz sıcaklarının artması ile birlikte bitki gelişim gösterip yeni dallar da çıkartmaya başladı. Sıvı gübreyi de bitkinin gelişim göstermeye başladığını gördükten sonre vermeye başladım. Direk güneş ışığı almayan öğleden sonra kızgın güneşin etkisi geçtikten sonra güneş ışığının değeceği bir yere aldım bitkiyi. ( Malum Adana'da yazın güneşin yakıcılığı çok fazla ) Eylül ayının sonlarına doğru da bir kaç yerden çiçek tomurcukları vermeye başladı. En nihayetinde de geçen hafta bitkinin büyüttüğü tomurcuk açıldı ve o muhteşem çiçeğin güzelliği ortaya çıktı. Açan çiçeğin arkasından 2-3 tane daha çiçek tomurcuğu geliyor. Bitkinin başka dallarında da yeni çiçek tomurcuğu oluşumları var. Bu türü büyütmenin zor olmadığı yazıyor kaynaklarda, kışın 10 derecenin altındaki sıcaklara da maruz bırakılmaması gerektiği belirtiliyor. Çiçeğin gün içinde kötü koku yaymaması da çok güzel. Bakalım ömrü ne kadar olacak...

ve bendeki çiçekten görüntüler...

Name:  DSCF2479.jpg
Views: 1975
Size:  43.4 KB

Name:  DSCF2486-1.jpg
Views: 1880
Size:  49.2 KB

Name:  DSCF2483-1.jpg
Views: 1839
Size:  40.1 KB

Name:  DSCF2508.jpg
Views: 1522