View Single Post
Eski 01-11-2010, 17:22   #18
acemi_caylak
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Atıksu konusundan dolayı, çevre mühendisliği konularına fazla bulaşınca, aşağıdaki güzel anekdotu buldum.

YTÜ öğretim üyesi Y.Doç.Dr.Gürdal KANAT'ın kişisel sayfasından alıntıdır.

Bir Mühendisin Hatırası

Beni çok etkileyen bir olay olduğu için bu yazıyı yazmaya karar verdim. Bir yaz günü akrabalarımla, trafikte sıkıntılı bir yolculuktan sonra Ömerli Barajı kıyısındaki Emirli köyü yakınında piknik yapmaya gitmiştik. Burada bizimle beraber çok sayıda araba, insan ve daha önceki haftalardan kalma çöpler vardı. 4-5 yıl önce de buraya gelmiştim. O zamanlar etrafta çöp olup olmadığına hiç dikkat etmemiştim. "Acaba şimdilerde eğitim seviyesi düşük insanlar araba sahibi oldu da buraya pikniğe mi geliyor" diye düşündüm. Ama hayır, biz de gelmiştik ve hepimiz eğitimliydik; bir mühendis, bir banka müdürü ve bir banka müdür muavini. Ağaçların arasında birkaç kirli poşeti kenara çekerek diğer insanlar gibi biz de kilimlerimizi serdik. Acıktığımız için sadece pişireceğimiz etleri düşünüyorduk. Akşam olupta insanlar ayrılırken tükettikleri şeylerin artıklarını poşetlere koymuşlardı (iyi bir çevrecilik örneği gibi görünüyordu). Peki poşetleri ne yapacaklardı? Tabii ki arabalarının temiz bagajlarına pis kokulu çöpleri koyacak değillerdi. Yine de insaflıydılar. Poşetleri oturdukları yerde bırakmıyor, ıssız bir yer arıyorlardı. Piknikten sonra ayrılırken bana da poşetleri uzaklaştırmak düştü. Civarda yüzlerce çöp poşeti varken enişteme çöpleri yanımıza, arabaya alalım diyemedim ve ben de ıssız bir köşeye bırakıverdim. Eve dönünce kendi kendime düşündüm. Acaba bu kadar insan arasından sadece ben mi, oradaki çöplerin toplanmadığı takdirde yıllarca (hatta torunlarımıza kadar) bozulmadan durabileceğini, zararlı veya zehirli bir atık varsa yağmurla içme suyu gölüne (Ömerli Barajı en büyük hacimli Içme suyu kaynağımızdır) karışabileceğini biliyordum. Acaba diğer insanlar da biliyorlarmıydı? Biliyorsa çöplerini ne yapmaları gerekirdi? Evlerimizin her tarafını gece gündüz temizlerken, tek bir çöpü dahi yerde bırakmaz toplarken kamu alanlarını, hemde içme suyumuzu temin ettiğimiz bir alanı hangi hakla pisletiyorduk. Şahsi malımız olmayan sokaklarımız, okullarımız, piknik alanlarımız bizim değil mi??? Dünyanın zengin sayılabilecek ülkelerindeniz ama gelişememiş bir ülkesiyiz. Ben şimdi oradaki çöplerin ne olacağını merak ediyorum. Insanlar bizim gibi oturacakları yerde bir kaç çöpü uzaklaştırıp piknik mi yapacak, yoksa "burası kirlenmiş, başka bir yere gidelim" mi diyecek.

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön