View Single Post
Eski 29-10-2010, 10:12   #1229
tarimbilisim
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Avanos Mesajı Göster
Arkadaşlar bir ağaç 100 kg ceviz veremez demeyim kati bir şey söylemek yanlış ama 100 vermesi helde 10 yaşında imkansıza yakın.özellikle daha öncede söyledim fidancılara inanmayın onlar 3 sene cevizden ürün alırsınız diye yeminde ederler ve haklılar 3-5 tane ceviz alınır.Birde rakım olayını badem sayfasındamı burdamı açıkladım bilemiyorum. Bu veriler kati değildir ve yereldir( rakım verileri). 600-1200 meselesi kati değil benim memleketimde pek ala 1400 çok verimli ceviz çeşitleri var.Birde rakım kesin değer demek değil Sivas Meteoroloji İstasyon Müdürlüğü 1285 metrede Nevşehir meteoroloji istasyon Müdürlüğü 1260 ikisini sıcaklık ve ektrem değerler olarak karşılaştırın benzeşmez. Rakım verilerinide www.dmi.gov.tr dende görebilirsiniz. Türkiye badem ve ceviz konusunda ciddi anlamda bilimsel verilerin olduğu bir tez ve kitapçık yok.Örneklersek 30-40 ağacın dikimi çapları gübrelemeleri büyümeleri verimleri 7-8 yıl takip edilip kayıt altına alınmış bir kaynak varmı? ben ulaşamadım.Ama umarım 2011 de bilinen tüm türler için A-Z ye tüplü tüpsüz çeşitlerin dikimini üniversite ile birlikte kayıt altına alıp resimleyip gelecek nesillere kaynak olarak aktarmayı düşünüyoruz.Bu kaynağın oluşması sanırım 7-8 yılı bulur burdaki yazanlar dikimi bitirmiş yaşlanmış olacak ama olsun
ELbette 600-1200 metre dışında da ceviz yetişiyor ama ekonomik olarak bu aralık on eriliri.Bunun dışında don riski içerdiği için verim ve kalite azaldığı için önerilmez.1400 metrede dediğiniz yerde don gorulurmu her yıl?Birde bu edirne olayına halen cevap alamadım?40 METRE bildiğim kadarıyla rakım don ri
ski var bu bolgeden üretici varmı goruslerini almak isreim.Tesekkurler

tarimbilisim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön