View Single Post
Eski 28-10-2010, 22:47   #55
gece
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Kural reddi ve TDK metni

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tabus Mesajı Göster
TDK metnine bir daha baktım. Noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakılır kuralını göremedim. Bilgisayarda böyle yazım daha güzel görünüyor. Bunu kabul ederim...

"Noktalama işaretlerinden nokta, virgül, noktalı virgül, iki nokta, üç nokta, soru, ünlem, tırnak işaretleri, ayraç ve kesme ait oldukları kelimelere bitişik olarak yazılır ve kesme dışındaki işaretlerden sonra bir harf boşluğu ara verilir."

"TDK metnine bir daha" bakılabilmesi için, kaynak: www.tdk.gov.tr

Kaldı ki bu kuralı aramanız dahi gereksiz; TDK metinlerinin yazılışında onlarca değil, yüzlerce değil, binlerce noktalama işareti var ve herhangi bir TDK metninin daha ilk cümlesindeki kullanım biçiminden, kuralın ne olduğu kolayca anlaşılabilmektedir.

Alıntı:
.. Ama Türkçe dilbilgisine aykırıdır diye kural konulmasına karşıyım. Böyle bir zorlamayı reddederim."
Kırmızı ışıkta durma kuralını, alkollü araç kullanmama, içinde bulundukları toplumun genel geçer kurallarını reddetmeme kurallarını da reddedenler var.

İyi bir iletişim için konulmuş, doğru bir kuralı "zorlama" olarak değerlendirmenizi kabul etmiyor, size iade ediyorum.

Kuralı biz koymadık, zorlama olarak bakmayarak ve zorlanmayarak uyuyoruz.

Kendi kendinize reddetmenize hiç bir şey demem, ancak foruma yazarken reddedişinize göre değil de, kurala göre yazmanızı rica ediyoruz sadece.

gece
kurallar reddetmek için değil uyulmak içindir diyen forum kişisi.

gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön