View Single Post
Eski 28-10-2010, 18:19   #1219
seyyah53
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gorkem708 Mesajı Göster
Öncelikle merhaba, bu sorularin cevabi icin forumu biraz arastirmaniz size daha cok yardimci olur, bicok bilgiye ulasabilirsiniz. bende ceviz yetistiriciligini düsünüyorum ama maliyeti bana cok yüksek olacak gibi. ben 40 dekar tarla icin Kuyu sondaji, tarla etrafina kafes tel, elektrik getirtme, fidanlar, damlama sulama ve diger yan giderler icin (tarla dahil) en az 100.000 tl maliyet hesabi cikarttim. Ziraat bankasinda tarla alimi icin kredi kullanim olanagi olanagi yok, yani destekleme yok, %13 faizle kredi veriyorlar oda tamamini degil. Ama fidan aliminda %5-6 faizli kredi var, damlama sulama icin %0 kredi var. Yani büyük sermayeli bir yatirim, cok dikkatli olmak ve iyice düsünüp incelemeden karar vermemek gerekli diye düsünüyorum.

Aslında ben ticaretle uğraşan bi insan olarak yapacağımız işin en az yarı sermayesi yoksa o iş ne kadar karlı gibi gözüksede yapılmaması taraftarıyım fakat bu ceviz işinde eğer denildiği gibi 10. yılarda ağaç başı 100 kg lara kadar verim alınabiliyorsa bence 100 bin lira çokta büyük bir para değil....

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön