View Single Post
Eski 13-10-2010, 16:32   #1
bonsaisan
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Bonsaisan / Oya 2010

2010 Oya Fidanı

Bu oya fidanını bizim Lunapark a Çok yakın yeni açılan fidancıda görmüştüm.
O zaman onu satın almış fakat orada bırakmıştım.

Sadece Nisan ayında fotoğraf da gördüğünüz yerler den budamıştım.

Bu gün onu Fidanlıktan eve getirdim ve biraz evde uğraşayım dedim.

Daha önceden de birkaç oya denemem olduğu için çok güzel sonuçlar verdiğini tecrübe ettiğim bir tür.

• İlk karede fidan normal durumda ve sonbaharında etkisi ile yapraklarını dökmeye hazırlanıyor.
Zaten çiçeklenmesini tamamladığı içinde üzerinde çalışma yapmak için uygun bir yapıda
(1).jpg
• İkinci karede ise Kalem pil ile ince olan gövde kalınlığını görmektesiniz..
(2).jpg

• Üçüncü karede ise nisan başında budanma yaptığım budanmış noktalar genel bakış ve detay kareleri bir arada.
(3).jpg

• Dördüncü karede ağacın ana hatlarını sınırladığım bir geri budama yaptık dan sonraki hali
(4).jpg

• Beşinci kare ise fidana vereceğim ana form için saksıyı biraz yatırdım ve istediğim görsel dengeyi sağladığım görsel
(5).jpg

• Altıncı karede ise fidanın tüm yapraklarını tek tek temizledim ki hem çalışacağım kısmı iyi göreyim hem de telleme işlemi için daha rahat bir çalışma sahası oluşturayım.
Not: Çiçekli bir tür olan oya çiçeklenmeden sonra bir takım işlemlere olumlu cevap veren bir türdür. Unutulmaması gerek nokta ise bu aşamadan sonra sulaması daha az olmalıdır.
(6).jpg

• Yedinci karede ise telleme işlemi bitmiş görsel hali.
(7).jpg

• Sekizinci karede ise bu oya fidanını gelişmeye bırakacağım ve aşağı yukarı olmasını istediğim kabaca formu bu şeklide olmasını planlıyorum.
(8).jpg

Dip Not: Bu fidan bu bahar ayı başında uygun yapıda ki toprak karışı ile biraz sığ ama daha geniş bir kaba **** saksıya aktarılaçak orada daha güçlü bir gelişme sağlanarak ileriki yılarda gövde ve dalarının genişlemesi için bakım uygulanaçaktır.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön