View Single Post
Eski 08-10-2010, 22:01   #41
Hydrosuccess
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2010
Sayın Jezebel,
Teorik olarak olabilir ancak pratikte problem yaratır.Besin eriyiği çok hızla buharlaşır, besin eriyiği ışık göreceği için birkaç gün içinde yoğun ve önlenemeyen alg (yosun) gelişimi olur,kökler dış ortamın tüm etkilerine daha fazla maruz kalır, 3 cm derinliği sağlayacak saksı altlığı bulunamaz,iç kabı şeffaf tercih etme olasılığı sıfırlanır.Ayrıca dışta ışığı geçirmeyen ve tercihen açık renkli kap olması bitkiyi yazın açıkta güneş altında aşırı ısınmadan korumaktadır.(İstanbul'da kişisel tecrübem)
Ortak dış kap tek tek dış kaplara bir alternatif oluşturabilir ancak kaplar arasında yine büyük boşluk kalacağından daha önce bahsettiğim olumsuzluklar yine oluşabilir.Benim teorik olarak ürettiğim çözüm ışık geçirmeyen kapaklı bir dış kap seçip her iç kap için kapakta uygun delikler açmak.Ancak hoyalar gibi çok büyüyen bitkiler ile uğraşırken bu kapağı tüm bitkiler ile birlikte kaldırıp besin eriyiği ile ilgilenmek bile çok zor olur.Ben gerçekleştirmesi mümkün ancak pratik değil diye düşünüyorum.Bunun ötesinde eğer farklı türler aynı kapta yetiştirilecekse (akvaryum bitkileri ile ilginiz var mı bilmiyorum) öngörülemeyen gelişim sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. ''Allelopathy'' konusunu araştırmanızı öneririm...

Hydrosuccess Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön