View Single Post
Eski 26-01-2007, 21:02   #18
Balıkcı
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Merhabalar

Ağaç, yeşil, insan vs sevgisi, belki genlerimizde de olabilir ama çevre ve eğitimin önemini asla gözardı edemeyiz.

Hz. Muhammed(SAV) -Kıyamet kopacağını bilsen, elindeki ağacı dik. buyurmuş.

Fatih Sultan Mehmet - Ormanlarımdan bir dal kesenin başını keserim. demiş

Size bir hatıra, bir gözlem ve bir tezimi anlatayım.

Anadoluhisarı'nda Göksu Deresi kenarında Mektep Bahçesi dediğimiz bir yer vardı.
Çocukken orada oynardık.
Geniş bir alanda yıkılmış, yokolmuş bir binanın temel kalıntıları, ve daha geniş bir alanda da muazzam bir armut ağacı, onun yanıbaşında aynı büyüklükte bir ceviz, sağda solda çeşit çeşit meyve ağaçları, kimbilir kaç cins erik, badem şeftali vardı.
Mektep bahçesinin bir kenarında ise yine muazzam bir fıstık çamı, ve sırayla başka iğne yapraklılar, belki porsuk.
Babam, rahmetli , -Oğlum burada benim okuduğum ilkokul vardı, o zaman da bahçesinde bu gördüğün ağaçlar vardı, biz onların yemişlerinden, meyvelerinden yerdik. derdi.

Sonra o mektep bahçesine Okul yapıldı.
Bütün ağaçlar kesildi (Fıstık çamı hariç, o çok kenardaydı) bütün bahçeye beton döküldü.
Herhalde çocuklar koşarken düşünce dizlerini paralasın diye.

Sonra gözledim ki bütün okul bahçeleri artık beton kaplı.
Benim okuduğum Emirgan Ortaokulu da Kabataş Erkek Lisesi de yemyeşil ağaçlarla dolu bahçe içindeydi.
Şimdi nasıldır bilmiyorum.

Ortaokulda Tarım İş dersi vardı, elimizde minik çapalar, bahçenin bir köşesine bir şeyler diker, onlara bakar, not alırdık.

Şimdi de okullarda benzer dersler varmış.Torunum bir pamuk içinde fasulye çimlendirmişti.
Hepsi o kadar.

Mektep Bahçesinde okuyan babam ve arkadaşları tabiat aşığı insanlar olmuştu.

Şimdiki okul bahçelerinde, betonlar içinde büyüyen çocuklardan ağaç sevgisini nasıl bekleriz, siz karar verin.

Çözüm önerim şu:
Mutlaka her çocuğa okula başladığında bir fidan diktirmeli(Tabii bunun için okul bahçelerinin gerçekten bahçe olması lazım)
Bu fidanın bütün bakımı, okul süresince o çocuğa ait olmalı, özendirmek için fidana o çocuğun adı da verilebilir.
Sonra gelenler O'nun mirasçıları olur.
Böylece bir fideyi büyüten, onun ne olduğunu herkesten ve her tariften iyi bilir.

Bu fikir orman yangınlarını duyduğumda içim kan ağlarken gelmişti aklıma.

Destekler misiniz?

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön