View Single Post
Eski 14-07-2005, 22:35   #64
Cihangir
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2005
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yılmaz
Ben soruyu yanlış mı anladım acaba.
Kısaca ağaçlar yüzyıllardır var, atalarımız da bu ağaçları biliyorlardı. İsimlerini neden onlar koymadılar?
Doğru mu?
Yahu Yılmaz, uykusuzluk sana yaramıyor abicim.. Yorgunluktan ne dediğini bilmiyorsun.. Ben dedim sana, sabah olcak nerdeyse, ne işimiz var şimdi orda burda diye.. Yok dinletemedim..
Neyse, biz yine de araştırıyo gibi yapalım di mi ?
Dedim ki; bizim atalarımız Smyrna'ya İzmir demişler, Engürü'ye Ankara, Panormos'a Bandırma, Peramos'a perama demişler ama Platanus'a Çınar, Pinus'a Çam, Populus'a da Kavak demişler.. Yani latinceleriyle pek benzerlik yok.. Bize ait yani.. Ağaçların bize ait isimleri varsa, eski kayıtlarda bunlarla ilgili bilgiler de vardır diyorum.. Vardır da nerdedir acaba ? Mesela İpek yolunda giderken, ağaçlardan gökyüzünü göremedikleri o Doğu Anadolu'da ne olmuş ta ağaç kalmamış ? Bahsettiğim bu.. Elimizdeki varlıkları kaybetmekte üzerimize yok.. Ağaçları yok ediyoruz, ormanları yok ediyoruz tamam ama bilgileri en azından koruyabilseydik.. Koruduk mu acaba ? Acaba Osmanlı arşivinde bu konuda neler vardır ? Zor soru evet.. Neyse biz işimize bakalım di mi ? Yiyecez fırçayı valla..

Cihangir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön