View Single Post
Eski 25-09-2010, 00:32   #6891
klubnika
/

Giriş Tarihi: 11-06-2010
Red face Menekşe yapraktan nasıl yetiştirilir

1. Gelen yaprak temiz jiletle yan kesiyorum ve nemli kesik ezilmiş kömürle ovuyorum (kömür eğer bulamıyorsanız bana sipariş verebilirsiniz), 5 dakika kurumaya bakıyorum. Ortam mutlaka temiz olması gerek, havlu kağıt üzerinde yapabilirsiniz. Temiz çay bardaklarına yeni kaynatılmış suyu koyuyorum ve soğumayı bakıyorum (oda sıcaklığı olsun), tabii ki bunu yaprakları kesmeden hazırlaması gerek. Su soğuduktan sonra yaprakları suya koyuyorum. Bu kez bardakları seraya koydum (kökleri daha çabuk çıkmışlar), sera için şeffaf saklama kabı kullanıyorum Bauhaus’ta boy boy satılır. ,Kapağı kapattıktan sonra 2 hafta unutabilirsiniz yaprakları, arada sırada havalandırabilirsiniz kapağı açıp 15-30 dakika, bunu günde 2 kere bile yapılabilir, hiç de yapmayabilirsiniz, canı nasıl isterse
Seranın yerleştirme ortamı cam kenarında ama yaklaşık 1-1,5 uzaklıkta sehpa zerinde. Çok aydınlık ama kesinlikle yakıcı güneş olmasın.
2. Kökler çıkmışlar(yaşasın), toprak karışımı yapıyorum (Şimdi de TROPİKAL marka www.tropikal.com.tr bir toprak aldım Bauhaus mağazasında – çoook güzel, özellikle fitil sulama için)
1:1 (toprak : perlit) ve biraz fungisit mantar önleyici bu karışımına ekliyorum ve iyice karıştırıyorum. Yavrulatma saksı biraz büyük ve ben oraya yaklaşık 5-6 yaprak ekiyorum, iyice suluyorum yalnız bataklık olmasın, arkadaşlar, ne az ne fazla, menekşeler biraz nemli toprak ve çok nemli hava seviyorlar.
Ve gene seraya koyuyorum, yer aynı olsun havalandırmayı her gün yapın. Kökler çok çabuk gelişiyorlar ve toprak üzerinde rahatlıkla kısa bir süre onları görebilirsiniz. Yaprakları karışıma koyarken kesinlikle 1 cm fazlası derine koymayın ve etrafa toprak sıkıştırmayın, gevşek olsun. Toprak çok fakir olmalı, zengin içerikli, humuslu ve organik takviyeli yaprakların çürümeye yol açabilir. Duruma göre sulayın, fazla su olmasın !!!, ben 10 cc şırınga ile bu işi yapıyorum
3.Artık yavrular çıkmışlar ve büyümüşler, toprakla birlikte, kaşık yardımıyla top gibi ana yaprağı tutarak onları çıkartıyorum ve ayırıyorum. Tek tek aynı toprak karışımına koyuyorum ve seraya, kökler iyice çıksınlar diye, eğer küçücük pet bardaklara ekersiniz kök gelişimi rahatlıkta izleyebilirsiniz. Güle güle büyütün

Aşağıdaki konuları bakınız:
sayfa 224 - #6694; #6699
225 - #6750
226 - #6753 ve devamı
229 - #6846
230 - #6871

Köklü yaprakları kömüre battırmak gerek yok.

Düzenleyen klubnika : 25-09-2010 saat 14:24
klubnika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön