View Single Post
Eski 01-09-2010, 03:52   #12
epsody
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Bitki besin eriyikleri hazırlamada bulaşıklardan yararlanmak.

Arkadaşlar kendimin uzun zamandır uygulamakta olduğum bu uygulamayı sizlerle paylaşmaya karar verdim, bilindiği üzere bitkisel atıklardan yararlanarak bu atıkları çöp olmaktan kurtarmak benim şiarım olmuştur, çeşitli yöntemler kullanarak bu organik atıklar geri dönüşümün bir gereği olarak değerlendirmek istemişimdir.

Bu yöntemler içinde kompost yapmayı, solucanlarla gübre yapmayı fermantasyonla sıvı gübre eldesi ile yararlanma derken bu atıkları salyangozlara sunarak ta dışkılarından fayda sağlanbilirliğini ortaya koyarak birleşik minerallere sahip bitkisel atıkları tekarar bitki besinine çevirme çalışmalarını başarı ile sağladıktan sonra, atıkların son durağında mutfaklardaki bulaşık yemek kaplarındaki artıklardanda yarar sağlama düşüncesini hayat geçirerek adeta atıklar üzerindeki çalışmalarla suyunun suyu dercesine mutfaktaki bulaşık yemek kaplarından nasıl bitki besin eriği hazırlanabilirliğini açıklıyacağım.

Arkadaşlar bulaşık kaplarımızı bulaşık makinamıza koymadan önce kaba artıkları nasıl önceden sıyırarak makinamazın filitre devrelerini koruma amaçlı yaptığımız bu işlemin artık posalarını çöp torbalarına doldumak yerine, bir kovanın içine doldurduğumuz su içine tabaklarımızın posalarını akıtarak son bulaşık artıkları olan yemeklerden kalan bu malzemelerden bitkilerimizin yarararlabileceği besinleri sağlamış oluyoruz.

Size son ayrıntıda bu artıkları bir süzekle ayırarak sulu çözeltiyi durumuna göre biraz daha sulandırarak bitkilerimin sulama suyunu sağlamış oluyoruz, gelelim süzek üstünde kalan kaba bosalara, bunlarıda balkonumuzda bitkilerimiz için hazırda beklettiğimiz bitki toprağına gömerek ilerki zamanda kullanacağımız gübreli bir toprak oluşumu sağlamış olmaktayız.

Arkadaşlar bu paylaşımlar içersinde anlaşılmayan ayrıntılar olabilir, sizilerin yorumlarına sunarak bu konun gelişmesini sağlıyarak atık oluşturmayan geri dönüşüm kuralları içinde temiz çevreye hizmet anlayışıyla medeni bir insan olduğumuzu da ortaya koymuş olacağız, hepinize sevgiler sunarak iyi günler diliyorum.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön