View Single Post
Eski 29-08-2010, 14:56   #103
wetin
-

Giriş Tarihi: 26-08-2010
Arkadaşlar kadı lokması çok yoğun bir şekilde yavrulamaz ben daha bu ilk bahar topladığım lavralar bir tencereyi doldurmuştu tencereye kuş bakışı yapınca makarna gibi gözüküyordu o kadar çoktular ki ama kadı lokması mayıs ve ya haziran böceği değil bunlar yine onlara benzeyen beceriksiz uçucuc ama onlardan daha ufak güvercin boynundaki gibi panlıcan bronz'a kaçan renkleri onlarda zarar veriyorlar ama genelde hasta ağaçlara, odunları yiyorlar sanırım nemli ve yumuşak toprağı çok seviyorlar o kadar da derinde değiller 5-10 cm derinlikteler bu bahar çok yoğun bir şekilde temizledim ama 4 senedir temizliyorum bu yaz baya bi köklerini kuruttum uçucuc erginleri bu yaz pek uğramadılar hatta bu yaz hiç raslamadım diyebilirim öğlen sıcağında mutlaka arka bahçeme uğrarlardı. Özettle bu mahlukatlar kadı lokmasının yanınıda çok masum kalıyorlar benim ön bahçeye temmuz ağustos gibi hava kararmaya yüz tutduğunda mutlaka uğrarlar ben o sıralarda mu meretleri tanımıyordum etkilerini bilmiyordum ama ona rağmen hiç affetmeyip öldürüyordum. Ben bu kadı lokması yüzünden tam 4 sefer aynı yere kiraz fidanı diktim hepside fitil denilen torbadaydı yaz sonu gibi kuruyorlardı bir türlü çözemedim ona soruyom yok çok sulamışsın yok az sulamışsın 3. sünde iyice sinirlendim fidanın çevresinde köklerinde hummalı bir araştırma yaptım ve bu kadı lokması lavrasını canlı olarak ele geçirdim. Gittim tarım ilaçı satan ziraartçiye gösterdim dana burnu dedi (meğerse değilmiş onuda bu siteden öğrendim) yani neticede kadı lokması hiç affetmiyor ve yavruları bir işaret parmağı büyüklüğünde öyle 10 tane 20 tane çıkmıyor.

wetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön