View Single Post
Eski 23-08-2010, 18:13   #91
ahmet salih
Ağaç Dostu

ahmet salih's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Merhaba Sn;halil önen Başımdan geçen benzer bir olayı aktarayım. geçen sene annemi elinde kocaman bir bıçak 5 yaşında olup hiç çicek açmamış ıhlamur ağaçının başında gördüm,ne yaptığını anlamaya çalışırken annemin yüksek sesle çiçek açmazsan seni keserim, seni keserim diyerek ,bıçakla ağacın gövdesine 2-3 derince kesik attığını gördüm. Biraz gülerek, biraz hayretle anne hayırdır dediğimde ,annem gayet ciddi dedesinin meyva vermeyen ağaçlara bu şekilde yaptığını ,ağaçların meyva vermeye başladığını,dedesinin ağaçları çok sevdiğini ,her türlü aşı yaptığını uzun uzun anlattı. o sene ıhlamur çicek açınca, annem zafer kazanmış komutan edasıyla ayva ağacına da aynı uygulamayı yaptı. Bu esnada Çınar(benim minik köpeğim), güzelim erguvan ağacımı derince kemirmiş, epeyce kabuk soymuştu, halbuki ilk defa bu sene 2-3 tane minik çicek açmıştı. çınarın kemirdiği dönemde yapraklanma başlamıştı.ben gitti erguvan diye hayıflanırken bizim ölümcül yaralı erguvan çoştu mevsim dışı olmasına rağmen bir sürü çicek açtı , Tüm çabalara karşın çiceklenmeden 10 gün sonra erguvanı kaybettik.Erguvanın bu davranışını ben şöyle yorumladım(bu yoruma konuda uzman arkadaşlar eleştiri yaparlarsa sevinirim).bildiğimiz gibi doğanın en önemli yasalarından biri neslin devamlılığı ilkesidir.Bütün bitki ve hayvanlar soylarının devam etmesi için anlayabildiğimiz, bir çoğunu hala anlıyamadığımız bir çok davranış gösterirler, Bu çok güçlü bir genetik içgüdüdür(genetik içgüdü) litaratürde olduğunu sanmıyorum benim uydurmam açıklayacak başka bir kelime bulamadım.Gerçekten canlı davranışlarını bu yasa çerçevesinde incelendiğinde ne kadar etkili olduğu görülecektir. Örneğin ,annenin çocuklarının yaşamı tehdit edildiğinde ölümü bile göze alması.erguvanın sergilediği davanış ise;ölümcül yaralar aldığının bir şekilde farkına varınca neslinin devamlılığını sağlamak için, çicek, dolayısıyla tohum üretmeye çalıştı. Ihlamurun kabuğuna uygulanan kesikler benzer bir mekanizmaları harekete geçiriyor olabilir.Atalarımızın mirası olan geleneksel yöntemlerin iyi irdelenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunlar binlerce yıllık tecrübe ve bilgi birikimi içeriyorlar.Bazılarına sonradan saçma ,yanlış eklentiler yapılmış olsa da, Bir çoğunun objektif incelendiğinde ciddi faydalar sağlıyacağı aşikardır.Hatta bu konuda sitede bir başlık açılması yararlı olabilr. Bir hikayeden nerelere geldik, sağlıcakla kalın. ayvayı merak eden olursa; bu sene 2 tanecikte olsa ilk meyvalarını verdi.

ahmet salih Çevrimdışı   Başa Dön