View Single Post
Eski 23-08-2010, 13:34   #18
webgezer
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-02-2010
Klimadan çıkan suyu değerlendirmek ilk bakışta güzel geliyor, zaten klima çalışıyor çıkan su boşa gideceğine bir işe yarasın bari... Ancak ben bu yaklaşımı "tehlikeli" buluyorum. Klima yapısı itibarıyla yüksek düzeyde enerji tüketen bir cihaz. Klimanın çalışmasıyla yaratılan tahribatın yanında elde edilen suyun yeniden değerlendirilmesi devede kulak hatta pire kalır. Diyeceksiniz ki ne zararı var ? Şu zararı var, bu tür yaklaşım insanlarda yanlış bir şekilde çevreye zarar vermiyorum hissi yaratabiliyor. Elde edilen küçük fayda (burada az miktarda su) verilen büyük zararı (klima ile tüketilen enerji ) insanın kafasında dengeleyebiliyor. Konu sadece klima suyu değil... 180beygirlik "çevreci" otomobiller, A+++ klimalar vb. vb. Böyle suyunun suyu çevreci olan hiç bir tüketim -ne kadar yeşil olursa olsun- çevreci değildir.

Klimanın suyuna gelirsek suyu değerlendirmek yerine klimayı hiç çalıştırmamak ya da çok gerekli olana kadar çalıştırmamak, derecesini 24-25 dereceye çıkartmak (soğutmada), çok daha çevreci bir yaklaşım olacaktır. ( bu durumda enerji tüketimi ile beraber su üretimi de çok düşeceği için suyu değerlendirmek pek söz konusu olmayacaktır. )

webgezer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön