Konu: Kalanchoe
View Single Post
Eski 19-08-2010, 11:30   #624
thisisme
Ağaçsever

thisisme's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alimce_1 Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar, çok uzun zamandan beri bu siteyi takip ediyordum ama yazmak için pek fırsatım olmadı. Benim de 2 tane kalanchoe'larım var ve geçen sene almıştım. Sarı ve pembe tomurcukları vardı ve bu tomurcuklar dökülmeye başlayınca bende bulundukları saptan ayırdım yani makas ile kestim. O gündür tomurcuk vermedi ama yaprakları orman gibi çoğaldı. Bir gün bir çiçekçiye gittim ve başka çiçeklerimde bulunan bitleri temizlemek için bir ilaç aldım ve çiçekçiye sordum kalanchoem neden çiçek açmıyor ve yaptıklarımı bir bir anlattım. çiçekçi de kalanchoe bir ağaç türü değil budamanız yanlış olmuş ve daha çiçek açmaz dedi. Tabi ben buna çok üzüldüm ve bütün gayretimle çiçek açmasını sağlamaya çalışıyorum, araştırmalar yapıyorum. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar benimle paylaşırlarsa çok mutlu olurum.
şimdiden teşekkürler
merhaba,

bence çiçekçi yanlış biliyor. çünkü kalanşo çelikle çoğalan bir bitki, e çeliklemek için de bir dal kesmek de zaten budamak demek. Çiçeğinizin açmamasının sebebi şu an mevsim itibariyle çok ışık almasındandır. Kalanşonun açması, gün içinde aldığı ışık süresiyle alakalı. Az ışık aldığı mevsimlerde açabiliyor, yani kışın. Bence sabredin kışı bekleyin. Ya da bu sayfada anlatılan, bazı üyelerin uyguladığı, kısa gün metodunu deneyin (ben denemedim sabretmeyi seçtim.)

thisisme Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön