View Single Post
Eski 11-08-2010, 16:41   #55
Delimus
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Evet tahminlerim doğru çıktı 125 µS ve kaynak suyuymuş zaten bu suyu normal arıtma cihazına bağlasam, farklı bir sonuç elde edemem, Ec'yi düşüremem çünki 125 / 700 := 0.18 ms/cm Ec değeri çıkmakta.
Zeolit, aktif karbondan bile etkin olmakta .
Benim görüşümce, Başarılı olucaz zaten 0.5-0.8 arasında bir değere düşürmemiz mükemmel olacaktır.
Makelede, zeolitleri 6,8,9,10 mm çapında kırılarak filitreye katılmış, bunuda deniyecem umarım kolay kırılıyordur zeolit.

Osmos sisteminden tek farkımız, zeoliti içinde değilde dışında sonradan tuzla elde yıkamamız.
Zaten 15000 lira olarak belirtilen sistemde, maliyeti oluşturan filitreler değil ,tanklar,motorlar, kontrol sistemleri ve pano gibi etmenler oluşturmakta.Elbette aynı kalitede su almayız, sonuçta onlar 0.2 Ec değerine kadar düşürüyorlar.
Fakat mantık kısmen aynı.

Bu arada Zeolit için Üreticimden fiyat aldım 25kg paket 7 tl +KDV kargo kendisinden pahalı 10 tl civarıymış Çoklu alımlarda ton vs. indirim olucakmış.

Normalde 500gr. 5 tl üzerinde satmaktalar gittigidiyor gibi sitelerde kilo fiyatı 3-5 tl arası.

Sisteme Aktif karbonuda eklemeyi düşündüm fakat karbon filitre 6000 lt sonra filitre işlemi yapamamakta, en ucuzu 14 tl bu filitrenin günlük değiştirsem maliyetli oluyor fakat zeoliti tuzla yıkadığımda sonuç alamasam bile her gün değiştirmek maliyetli değil.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön