View Single Post
Eski 02-08-2010, 10:30   #99
todash
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2010
10.06.2010

TEMA Vakfı’nın Meyve Çekirdeklerinin Toplanması ve Ekilmesi İle İlgili Açıklamasıdır

Son günlerde internet ortamında, “Dünyada 10 yılda bir çok yağmur yağdığı, bu yıl o dönemde olduğumuz, yediğimiz çeşitli meyvelerin çekirdeklerinin çöpe atılmak yerine ekilmesi gerektiği, TEMA’nın desteği ile Türkiye genelinde meyve çekirdeklerinin toplandığını” belirten mailler dolaşmakta ve bu maillere dayanılarak basında haberler yayınlanmaktadır.

Sözkonusu mail, TEMA Vakfı tarafından hazırlanmamıştır ve yanlış bir algı yarattığı için, kamuoyuna bir açıklama yapılması ihtiyacı doğmuştur. Buna göre konunun özeti şöyledir:

•TEMA Vakfı’nın bu mail ile bir ilgisi yoktur.
•TEMA Vakfı ülke genelinde meyve çekirdeği toplamamakta ve toplanmasını teşvik etmemektedir.
•Tohumdan meyve ağacı üretilerek düzenli meyvelik elde edilemez.
•Tohumlar meyve yetiştiriciliğinde sadece anaç yetiştirmek için kullanılır.
•Meyve ağaçlarının birçoğunun genetik yapısı heterozigottur. Tohumdan çıkan fertler birbirlerine benzemedikleri gibi kaliteli meyveler de vermezler.
•Türlerin yerinde korunması (in situ koruma) prensibine aykırıdır.
•Ayrıca çekirdeklerin çimlenmesi için gerekli toplama ve saklama koşullarını sağlamak güçtür.
•Meyve çekirdeklerinin gelişigüzel bir şekilde doğaya ekilmesi, doğrudan tohum ile taşınan bitki hastalıklarının da kontrolsüz bir şekilde yayılmasına sebebiyet verir.
•Meyve çekirdeklerinin toplanarak ekilmesi bilimsel bir çalışma değildir.

Kamuoyuna duyurulur.

Saygılarımızla;

Toprağına Sahip Çık ! TEMA Vakfı

Tema nın sitesinde buldum . Ama fazla heves kırıcı geldi bana . ben evde kendi meyve ağaçlarımı yetiştirmeyi deneyeceğim yine de .

Bu arada önce ki mesajlarda gördüm hala öyle bir kampanya var mı?

todash Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön