View Single Post
Eski 18-01-2007, 21:56   #616
MSaygin
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Ortancaları çoğaltmak

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Ortancaları dalından alacağınız çelikle üretmek mümkün. Aslında üretim yöntemi de bu

Geçen çiçekleri kesip uzaklaştırmanız doğru ve sağlıklı bir yöntem.

Aslında ortancanızın gerçek rengi pembe. Pembe ortancanın rengini toprak asitliği ile kontrol edebilirsiniz. Sizin ortancanızın pembeye dönmesi toprağın alkalileştiğini gösterir. Yani kireçli su kullanıyorsunuz. Toprağınız da kireçli . Koyu pembe bir renk için süper fosfat kullanın.

Tekar mavileşsin istiyorsanız asitliği arttırmak gerek. Toprak asitliğini 5-5.5 noktalarına çekerseniz güzel bir mavi elde edersiniz. Bir de aktardan alacağınız karaboya yani demirsülfatı 1 tepeleme çay kaşığı 1 lt suya oranında, çiçeklenme zamanı her 2 sulamada bir sulamada kullanırsanız tekrar mavi çiçek elde edersiniz. Bu ayrıca ortancalarda sık sık görülen yaprak sararmalarının da çaresidir.
merhaba Mine Hanım,

Balkonumdaki ortancaları bu yaz çoğaltmak istiyorum, araştırırken bu eski mesajınızı buldum.
Peki bu çelik yönteminde ortancalar için doğru zaman ne zaman acaba? KIşın olmayacağını tahmin ediyorum ama hem Adana'da olduğumdan hem havalar malum çok iyi gittiğinden önlemimi alıp doğru vakti şimdiden öğreneyim diyorum, geç kalmayayım.

Bu arada ben de, çelik yöntemi tam olarak nasıl yapılıyor onu araştırayım

Teşekkürler

MSaygin Çevrimdışı   Başa Dön