Konu: Aslanağzı
View Single Post
Eski 25-07-2010, 01:26   #84
Kedi Tırnağı
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Sn. ardabora yalnız değilsiniz. Ben de çok seviyorum aslanağzını. Hoş! sevmediğim çiçek pek yok ama benim için nostaljik bir yanı var bu güzellerin. Çocukluğumu ve Tarsus' u hatırlatan bitkilerin başında geliyor.

Bu sene ilk kez tohumdan çiçek yetiştirmeye soyundum. Satın aldığım tohumlardan biri de aslanağzıydı. Paketteki talimatlara göre ektim. Nisan ayında ektim fakat pakette tohumun üzerini torfla kapatmak gerektiği yazıyordu, ben acemilikle fazla kapattım sanırım. Bir diğer hatam da: çok fazla tohum ektim kaplara. Yeşerdiler ama çok sık haldeydiler. Filizlerin boylanmaları çok zaman aldı. Sıvı gübre vs. de vermeyince azıcık torfta sıkış tepiş oldular. Sanırım doğal elenme yoluyla aralardan bazıları öldü ve seyreldiler. Çok üzülüyor insan tek bir filiz bile ölünce ama bu onlar için daha hayırlı oldu. Filizlerin bir kısmını azar azar toprak ekleyerek, oldukları saksıda bıraktım, bazılarını da başka saksılara aldım. Şu an 10-15 cm. boyundalar ama küçükler tabii. Umarım artık gelişimleri hızlanır ve yaz bitmeden çiçeklerini görürüm. Dayanıklı ve çok yıllık olmaları da çok sevindirici. Karışık renkli yazıyordu pakette. Sürprizleri bekliyorum

Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön