View Single Post
Eski 21-07-2010, 18:09   #12
Delimus
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Öncelelikle Bunu çok içten söylüyorum Ağaçlar.net olmasa ben bu projeye çiftçi olmama rağmen cesaret edemezdim , Fikirlerini, bilgilerini ,yaptıkları çalışmaları paylaşan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Kredi alırken faturalandırılmış alışların %75 ini karşılıyorlar (2010'da bu ve faiz oranları değişmiş) ayrıca çiftliğimdeki kurulu düzen arsa'ya para vermemem ,Traktör,romörk,yola yakınlık,kasabaya yakınlık,işçi,alet araç,eletrik vs. gibi etmenler sayesinde epey bir maliyeti düşürdüm.Samimi söylüyorum sadece nakliyeye 2-3 bin arası bedel ödemeniz mümkün eğer kiralarsanız,Traktör arkada romörkle az kum,çakıl , çimento taşımadım .Proje Dosyam Mersinde fakat bilgisayarda aldığım notlarla 118 kalem kayıtlı alışverişim olmuş.kayıtsızda epey var kağıt üzerinde not tuttumuşum , kardeşim ben ve işçim birçok işi biz yaptık buda 5000 tl civarı işçi karı diyebilirim 3 aya yakın emek verdik, 1 dönüm sera 0.800 dönümde fidelik,tezgah,borular,damlama,motorlar,tanklar vs. 60.000 tl ++ üzerinde oldu.Peşin parayla ve faturasız alışveriş yapamadığımızdan indirime girmek iskonto yapmak istemiyor toptancılar ve üreticiler biraz bu fiyatımızı etkiledi .KEsinlikle bu çok içten söylüyorum tahmin edilen sürelerde bitmiyor Süreyi ne kadar kısaltmak isterseniz maliyet okadar artıyor.Ayrıca PVC ve demirbaş fiyatları kısmen borsa gibi çok değişiyor günü birlik fiyatlar.Kurulum Fiyatı imkanlarınız ve ne kalitede bir sera yapmak istediğinize bağlı şartlarınız fiyatı çok etkilemekte.Antalyada olsak daha hesaplı olacağına inanıyorum mesela.

Gelelim ilk Hasad için 10 işçi ilk gün 6 işçide 2. gün 4 işçi 3. gün 20 yövmiye 25 tl bayanlar = 500 tl fide dikim işçi parası, 1700 tl fide parası(buda fide firmasına göre değişmekte fide tanesine 6 kuruş ile 9 kuruş arasında fiyat veren var) , Gübre olayını tam bilmiyorum çünki toplu aldık 900 tl civarı tutttu asitler filan 1000 fakat günlük 2-4 ton Besin eriği hazırlandı.Elektrikte bilmiyorum 5 motor var 4'ü 1hp 1 tanesi 1.5hp birde kompresör ve uvc cihazı çalışıyor.Toplam 1000-1500 tl filan dersek Hasat işçi parasıyla 4000tl birde kasa maliyeti var eğer hepsini hasat edersek 2000 kasa,Kasa için 90 kuruş ile 1 tl arasında fiyat veriyorlar , 2000 adet boş kasayı seraya getirmek ayrı bir mesele, 2000tl + nakliye bedeli buda tahminim 1000 tl buluyor 200tl istiyorlardı nakliye bedeli tek gidiş 2000 kasada 3-4 kes gider tahminim.
Biz uygun şartlarda ortalama 5000tl masraf ettik varsayarsak normal şartlar 50 kuruş bir marul 10.000 tl alsak kar 3000 ile 5000 tl arasında Kârımız oluyor. 40-45 günde.

Ben Kıvırcık marul ekmek zorunda kaldım biraz fidecimin oyununa gelerek birazda 40 günde paramızı alırız düşüncesi ilk denemede marullarım çok güzel oldu hatta hasat etmeden 1 hafta öncesi 70-50 kuruş arasındaydı marulum halcilerdende istekler vardı,Fakat hasat ettiğimizde aşırı sıcaklar adanada fazla talep bulamadım Sıcaklar yüzünden istanbul ankaraya götürmeye riskinede kimse girmedi,Seradan malı al hale getir ordan istanbula yolla 4 gün geçiyor, bu havada pörsür dediler.Kayseri alıyormuş oda pozantı dağ üzerinden gittikleri için oda 1 hafta önce bittirdiler dediler, bu yüzden 20 kasa 50 kasa filan dağıttım bir çoğuda öyle seramda kaldı ancak maliyetimi karşıladım diyebilirim.Fakat iceberg ekseydim 75 kuruşa alıyorlardı tanesini iceber çok daha dayanıklı ve resturantlar daha çok istediği için en azından elime belli bir para kalırdı onuda kışa hazırlık için serama harcardım kısmet değilmiş , Kısmetse Eylülde iceberg ekip 60-80gün içindede hasat planlıyorum.

Ben burdan bu komisyoncuların kazançlarınıda kınamak istiyorum çok fazla kar ediyorlar.
Biz Kayısılarımızın seyreltmek için toplatıyoruz ufakken bunu turşuluk yapıyorlarmış biz 40 dönüm üzerinde kayısı bahçemizden toplatma işçi paramızı çıkaramazken Komisyoncu 3-4 saat dükkanının önünde bekleyen satamazsa bana para ödemeyen hiçbir riski olmayan kişi 300 tl üzerinde komisyon aldı birde bunu beğenmedi.
Topraksız tarımla serada Kavun Eken diğer bir ziraatçi arkadaşımda zarar etti 10 kuruşa bile razıydı tanesini fakat alan olmadı ona rağmen manavlarda 3tl olarak görmek ayrıca bir üzücü oldu onun için çiftçilikte hal haklarımız kesinlikle korunmuyor, Hal müdürünün dünyadan haberi yok saat 3 olmadan hepsi çekip gider, gerçi olsada bişey olmuyor o ayrı neyse aracılar çok daha fazla kazanıyor adam emek vermiyor, riske girmiyor fakat çok kar ediyor öyleki bizim bir komisyoncumuz 900bin tlye bir dükkan aldı karlı olsa bu parayı tarlaya bahçeye yatırırdı .Neyse çok uzattım , Ekim Ayını iple çekiyorum haftaya seramıza bakım yapmaya başlıyacağız tahmim ağustosun son haftasına kadar öğleden sonraları seramıza zaman ayıracaz, birkaç düzenleme var aklımızda ,Hasatımız kârlı olması dileğiyle.

YOrum yapan herkese teşekkürler.Darısı sera yapmak isteyenlere.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön