View Single Post
Eski 14-07-2010, 16:27   #70
Engin
Ağaç Dostu

Engin's Avatar

Giriş Tarihi: 01-11-2007
Teşekkür ediyorum arkadaşlar.

Zamanla sizinkiler de olacak Faruk Bey eminim.

Uyguladığım özel bir yöntem yok.Herkesin bildiği şeyleri yapıyorum;

-Kışın 4-5 ay hiç su vermiyorum.Aşırı su kaybı olursa zaten büzüşerek haber veriyorlar.
-Kışın güneye bakan pencere içerisindeler,bol ışık alıyorlar.Mammillariaların bazı türleri kış boyunca da açıyor.Kaktüslerin en çok sevdiği optimum güneş.Türlerin ışık ihtiyaçları birbirinden farklı.Genellikle az dikenli ve genç kaktüslerde güneş ışığında kalıcı yanıklar oluşabiliyor.Güneşin fazlasına da dikkat etmek gerekiyor.
-Baharda açık havaya çıkıyorlar ve bahar yağmularını alıyorlar.Yağmur suyunun pH ı düşük,yani asidik.Yağmur suyu ayrıca baharı haber veren mineralleri içeriyor.
-Bahardan itibaren yağmur haricinde sadece kaynak suyu veriyorum zira kaktüslerin kireçle arası iyi değil.Vitamin nediren veriyorum belki senede 2-3 kez.
-Topraklarında sadece kırık lava ve hazır çiçek toprağından oluşan bir karışım var.Üstlerine de naturel dursun diye iri kırmızı lava koyuyorum.
-En önemlisi sık sık ve tek tek kontrol edip gelişmelerini inceliyorum.Hastalık,bit,mantar vs. var ise karantinaya alıyorum ya da ilaç uyguluyorum.

Düzenleyen Engin : 14-07-2010 saat 16:50 Neden: İlave
Engin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön