Konu: Lisianthus
View Single Post
Eski 07-07-2010, 00:00   #708
kgursan
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Sn Hozat, Limon, cemo, Güler, Sevim-4, ve diğer arkadaşlar. Biraz üzülmüş olabilirim ama yazdıklarınızdan asla ve asla KIRILMADIM. Sanırım başka şey söylemem gerekmiyor.

Benim asıl üzerinde durduğum şey Neden olmadı ? sorusunun cevabıdır. Kendime göre bu olayın nedenlerini şöyle yorumluyorum.;
1. Dikilen toprak PH sı . Sanıyorum sn limon Cocos (kokopeat) kullanmıştı. Bu ph sı 3-4 olan bir materyal, Bu materyalde ortanca, açelya vb. Asit ortam seven bitkiler iyi gelişir, ama lisianthus Düşük ph lı toprakda "Kendisine zehir etkisi yapan bazı maddeleri,elementleri daha fazla alıyor bu nedenle asla gelişemiyor" . Karadeniz topraklarının ph sı da düşüktür. Bu konuya özen göstermenizi daha önce de uyarmıştım galiba

2. Dikimden sonra 8-10 gün sulanır ama köklerin gelişmesi için toprağın biraz da kuruması gerekir. Devamlı ıslak toprak kökleri çürütür,

3. Lisianthus gelişmesinde ışık önemli bir faktör. Hem gün uzunluğu, hem de ışık intensitesi (yoğunluğu) bakımından.

4. Çeşitlerin(renklerin) gelişimleri birbirinden tamamen farklı. Bazı renkler iyi gelişirken, bazıları ııh olmuyor.

5. iki yıl üstüste dikilen topraklarda ikinci yıl olmuyor. Ben bunu öğreninceye kadar 10 000den fazla fide attım??

Sonuç olarak; Sorunları dile getirip paylaştığınız için asla kırılmadım, aklıma da öyle birşey gelmedi. Şimdi bir deneme fırsatı yakaladım sayenizde (Biliyorsunuz serde Araştırmacılık var). Temmuz dikimi nasıl sonuç verecek?

Bu denemeyi kurmak için 5 arkadaşa gerekli fideleri bu gün Aras Kargo ile gönderdim. Bunları da zahmet olmazsa lütfen dikiniz ve sonuçları burada paylaşalım .

3 renk (Mor, beyaz, pembe) gönderdim. Fideler sıcakta yetiştiği için ince-uzun. (ince saplılar mor) . Benim önerim bunlarda tepe kırma yapmayın veya yarısında yapın! Tahminim çiçekleri Eylül-Ekim gibi gelecektir.

Fideler ince ama sizin nazik ellerinizde güzel büyüyeceklerine inanıyorum.

Hepinize saygı ve selamlar.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön