View Single Post
Eski 21-06-2010, 13:46   #1
çiçeksever
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Çiçeksever / Bahçe

Bahçenin bulunduğu şehir : Afyonkarahisar

Bahçenin büyüklüğü : Ön Bahçe 30 m2, arka bahçe 10 m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları :Ön Bahçe sabahtan öğleye kadar güneşli ve rüzgar alıyor.Arka Bahçe öğleden sonra güneşli,etrafı duvarla çevrili rüzgar almıyor.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri : 7a

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) : Tek katlı lojman bahçesi.

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? : Daha önce çok sadeydi. 5-6 gül, 3 meyve ağacı,1 asma.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? : Yaklaşık 10 senedir buradayım.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : Tasarım yapmadım.Başlarda büyük oğlum bahçeyle ilgileniyordu.Büyük çakıl taşlarından göbek yapmıştı.Daha sonra gelişigüzel ekim yaptım.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz : Yok.

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) Kişisel.

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? Çardak var.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : Bahçem küçük geliyor.Emekli olunca daha büyük bahçede her çeşit; özellikle soğanlı bitki yetiştirmek istiyorum.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) : Ön Bahçemde 2 adet elma, 2 adet erik,3 adet kayısı,3 adet leylak,6 adet gül,3 adet sarılıcı gül,2 adet amerikan sarmaşığı ( bu sene çiçekleri karanlıkta bıraktığı için söktüm.),1 adet büyük,2 adet küçük çekirdeksiz üzüm asması,4 adet çekirdekli üzüm asması, 3m2 nane,4 adet şakayık,2 çitte hanımeli,bolca aslanağzı,haseki küpesi,aynısefa,hüsnüyusuf,sümbül,nergis,çuha,süse n,iris,hatmi,lale,üzüm sümbülü,çiğdem,margarit,gün güzeli,sarı papatya,sabah sefası,çilek.
Arka bahçe;1 ağaç,1 kayısı fidanı, amerikan sarmaşığı, 2 adet yeni yetişen asma,2 adet haseki küpesi,4 adet çuha, 20 adet lale,10 adet sümbül 5 adet nergis,3 adet kök süsen,2 adet güngüzeli,aynısefa,hüsnüyusuf,çilek.

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? : Sümbül,evde afrika menekşesi,mum.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? : Gloksinya (Bardak Menekşe)

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? : Soğan,tohum ve yaprak.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : Su var.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? :

Toprak özellikleri :

Kompost yapıyor musunuz? : Hayır.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? : Bitkiler çok sık,çeşit bol.Kıyamıyorum.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? : Özellikle elma ve gülde kullanıyorum.Gülde bazen arabsabunu kullanyorum.Yeşil bit çok oluyor.

Bahçeniz organik mi? : Evet.

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? : Bahçemde her sene koyun gübresi kullanıyorum.Bazen de gübre şerbeti yapıyorum.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? : Salyangoz ve sümüklü böcek var.Güllerde bit oluyor.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? : Hortumla yağmurlama gibi suluyorum.

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? : Bahçenin sol tarafı hanımeli olduğu için gölge oluyor.Kışın kar olduğu zaman da burada kar kolay kolay erimiyor.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? : İyi ki çiçekseverim.

Tetanoz aşısı oldunuz mu? : Hayır.

Bunlarda benim bahçemden örnekler.

Bahçem küçük. 2 parça.Bir tarafa sadece çiçek,diğer tarafa çiçek ve sebze ekiyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen çiçeksever : 29-04-2014 saat 14:44
çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön