View Single Post
Eski 12-01-2007, 21:28   #25
ahmet10
ahm10

ahmet10's Avatar

Giriş Tarihi: 17-12-2006
1,5 ay önce ormandan getirdiğim toprak ile daha çok torfu karıştırdım siyah küçük çekirdekleri 1 cm derinliğe rasgele ektim. Mutfak dolabının üstüne tavana yakın kombinin bacasının yakınına koydum. Başka ektiğim zencefil ve liçi diye bir tropikal meyve vardı onlar çimlendi , hatta avakadomun kökü bile 1 cm oldu ancak papaya tohumları çimlenmedi. Bende topraktaki tohumları aramak ve halleri nicedir görmek için kürdanla biraz kurcaladım . Belkide derine diktim diyerek onları biraz karıştırdım.Bazılarını çıkarıp içini açtım çürümemiş olduğunu gördüm. Ekerken biraz fazla tohum atmıştım 20 kadar ve kola şişesini kesip ektiğm için biraz sıktı.10 gün ilgilenemeyeceğim için Bayrama giderken iyice suladım.Kombiyi kapattım. Tatilde yanıma pamuğun içinde çimlendirmek için iki tohum aldım.ıslak kumla doldurduğum kutunun üstüne pamuğun içindeki papaya tohumlarını koydum. Tatilde de dolap üstünde sıcakta sakladım bir gün kutuyu peteğin üstünede unuttum ertesi gün baktığımda çimlendi.Kalorifer baya iyi yanıyordu.Tatildönüşü eve geldiğimde evdekilerinde çimlendiğini gördüm .Evde kombi yanmamasına kuzey cephe biraz karanlık ve zemin kat olmasına rağmen.evdekilerde çimlenmişti.Ve çok hızlı büyüyorlar bir haftadayaklaşık7-8 cm oldular. işin ilginçi hemen hemen hepsi bir ikisi hariç aynı anda çimlendi.Her iki farklı durumda da hepsi çimlendi.

ahmet10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön